Yapay Zeka Sophia Hakkında Enteresan Bilgiler

3 dakika


Yapay zeka robotu olan Sophia, hayatımıza girdiği andan itibaren uluslararası basının da ilgi odağı haline gelmişti. Belirli bir popülerlik seviyesine ulaşan Sophia, daha sonra Suudi Arabistan vatandaşı oldu. Bir vatandaşlık elde eden ilk robot olan Sophia, bu olay sonrası yüksek bir statü sahibi de olmuştu. Sophia’nın bu kadar dikkat çekmesinin en mühim sebebi ise, insanların ona sormuş olduğu sorulara oldukça zekice cevaplar veriyor olmasıydı. Görünüş açısından da tıpatıp insanı andıran robot Sophia, yapay zeka devrinin hakim olacağı günlere yaklaşmamızın da bir habercisi olabilir.

Sophia Nasıl Yaratıldı?

 Bir yapay zeka robotu olan Sophia, Hanson Robotics’in beyin takımı vasıtasıyla geliştirildi. Sophia’nın yaratılmasında hedeflenen özellikler; insanları rahatsız etmeyecek bir dış görünüşe sahip olması ve de yine insanlara hitap edebilecek bir görünüme, sosyalliğe sahip olmasıydı. Yapay zeka Sophia’nın yaratılış anında sosyal zekanın daha iyi anlaşılabilir olması için, bilim ve sanat gibi ögelerden de yararlanıldı ve bunlar Sophia’nın yazılımına yüklenmiş oldu.

 Sophia’nın yaratılışında dikkat edilen bir diğer önemli öge ise mimik ve ifadelerdir. İnsanlarla iletişim halinde olacak bir yapay zekanın aslında bir robot olduğunu unutturmak ve daha kaliteli bir konuşma sağlamak amacıyla mimikler ve fiziksel hareketler de eklenmiş oldu.  Sophia, herhangi bir duygu hissettiği anda (duygu hissedip hissetmediği konusu bir muamma) mimikleri ile bunu ifade edebiliyor. Örneğin mutsuz olduğunda mutsuz bir surat ifadesi, sinirli olduğunda ise çatık kaşlı bir mimiğe bürünebiliyor. Aynı zamanda Sophia bu özellikler ile birlikte, insanlarla göz teması kurabiliyor ve onları yüzlerini tanıyabiliyor. Peki bu ilginç robot hakkında daha neler söyleyebiliriz?

Sophia Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

–  Sophia’nın dış görünüşü tasarlanırken ünlü oyuncu Audrey Hepburn ilham kaynağı olmuştur. İnce burun ve çıkık kemikler ile Sophia’nın dış görünüşü Hepburn’u andırmaktadır.

– Bir Arap vatandaşı olan Sophia, garip bir şekilde diğer Arap vatandaşı olan kadınlara göre çok daha fazla haklara sahip. Bunlardan en önemli örnek ise onun yanında bir erkek olmadan sokakta rahatça gezebilmesidir.

– Sophia’nın bir Twitter hesabı mevcuttur ve orada kendi görüş ve fikirlerini bildirir. Geçen günlerde ise bir aile kurup çocuk sahibi olmak gibi bir hayali olduğundan bahseden Sophia, ilgiyi yine üzerine çekmeyi başardı.

– Sophia’nın duygularını ifade edebilmesi için programlanmış 62 adet farklı yüz ifadesi vardır.

– Sophia, belirli bir zamanla ve öğrenme ile, çok daha zeki bir robot haline gelebilir. Çünkü Sophia bu şekilde yaratıldı ve aynı insanlar gibi kendini günden güne geliştirebilme özelliğine sahiptir. Yani Sophia zaman geçtikçe insanlar ile çok daha rahat ve alışmış bir şekilde sohbet edebilir hale gelecek.

 Türünün şu an için tek örneği olan Sophia, insanların aklında genellikle tek bir soru bırakmaktadır. Yapay zeka insanlığın sonunu getirecek mi? İnsan ırkı bu sorulara hala bir çözüm aramakta ve aynı zamanda yapay zekayı da ellerinden geldiği kadar geliştirmektedir. Günümüzde Sophia gibi başka yapay zeka robotlarının var olabilmesi ihtimali bize herhangi bir dezavantaj sağlamıyor gibi gözükürken, bu durum gelecek yıllarda tamamen değişkenlik gösterebilir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend