Ya Su Altında Nefes Alabilseydik?

3 dakika


Su altında nefes alabilseydik ne olurdu? Bunu çoğu insan için düşünmesi zor bir soru olarak gören araştırmacılar, insanların su altında nefes alabilmesinin mümkün olmamasının sebeplerinin biyolojik özelliklerden ötürü olduğuna değiniyor. Nasıl ki balıklar karada solunum yapamıyor ve bunun sonucunda ölüyorlar ise, insanlarda su altında nefes alamıyor ve ölüyor.

Timsahlar ise hem su altında, hem su üzerinde nefes alabilen canlılar olarak biliniyor. İnsanların hem su altında, hem su üzerinde yaşamasının mümkün olsaydı özellikle bugünün modern dünyasının çok daha farklı olacağı düşünülmekte.

Su Altında Konuşamazdık

Su altında nefes alabilsek bile iletişim kurmamız imkansıza yakın olurdu. Ancak el ve ayak hareketleri ve mimikler ile hareket etmek ve iletişim kurmak mümkün olurdu. Bu da insanların su altında nefes alabilseler bile yine de karada yaşamaya mahkum olduklarının önemli detaylarından bir tanesi.

Boğulmaya Bağlı Ölümler Olmazdı

Su altında nefes alabiliyor olsaydık suyun akciğerlerimiz üzerinde etkisi olmazdı ve bu sebeple su altında boğulma gibi durumlar yaşanmazdı. Bu sayede insanlar çok daha güvenle yüzebilirdi. Boğulmaya bağlı ölümlerin bitmesi sayesinde özellikle barajlar daha fazla noktaya yayılabilirdi.

Okyanuslar Keşfedilirdi

Okyanusların binlerce kilometre derinliklerinde neler olduğu henüz insanlık tarafından bilinmiyor. Eğer nefes alma sorunları olmasaydı insanlar su altına koruyucu kıyafetler ile girebilir ve bu sayede en yırtıcı deniz-okyanus canlılarını keşfe çıkabilirlerdi.

Yine denizaltı araçlarına bu durumda ihtiyaç olmayabileceği, özellikle de deniz canlılarının yakalanması, incelenmesi ve besin amacıyla tüketilmesinin büyük bir kolaylık yaratacak olduğu düşünülmekte.

Havuzlar Daha Derin Yapılırdı

Havuzlar bugün en fazla 3 metre derinlikte yapılıyor. Ama insanlar su altında nefes alabiliyor olsalardı 10-20 metre derinlikte havuzlar yapılabilir, insanların daha özgür yüzmesi sağlanabilirdi.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
1
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend