Ya Asansörün Halatı Kopsaydı…

2 dakika


Bazı insanları asla asansöre binmeye ikna edemezsiniz. 30 kat bile olsa merdivenlerden çıkmak ister ve bunu yaparda. İnsanların asansöre binme korkusu sadece klorosfobi değil, aynı zamanda asansörün bir anda düşmesi ve bunun sonucunda ölme riskinden doğuyor. Çok uzun yıllar önce asansörler bugün olduğu kadar yüksek güvenlik önlemleri ve sensörlere sahip değildi.

Bugün ise asansörler son derece yüksek güvenlikli teknolojik ve elektronik, aynı zamanda mekanik sensörler ile korunuyor. Mekanizmalar asansörün yüksek yükler taşıyan kablolarını sürekli olarak izler, ağırlık eğer ki halatların taşıyabileceğinden fazlaysa asla hareket etmez. Yüksek yükler asansörün halatlarına zarar vermez, ancak sürekli 5.000 kilo max taşıma kapasitesi olan asansörde her gün aynı kiloda 10 yük çıkarılır, bir diğerinde ayda sadece 15 gün yük çıkarılır ise bu durumda 1. asansörün halatları daha çabuk eskir ve değişim tarihi gelir.

Halatların eskiyi eskimediği sürekli sistem tarafından kontrol edildiği gibi, aynı zamanda teknisyenler tarafından mecburen kontrol edilmek zorundadır. Devletler bu konuda düzenlemeler yapmış ve bu uygulamaların takip edilmesini zorunlu kılmışlardır.

Asansör Düşer Mi?

Asansörün düşme ihtimali eğer eski bir asansör ise daha yüksek olabilir. Ancak bunların bile düşme ihtimali trafik kazasında ölme ihtimalinize oranla çok daha az seviyededir. Halatların kopması durumunda bile özellikle yeni tip asansörlerde basınç oluşur ve bu basınç asansörün bir anda yere çakılmasına sebep olmaz. Bu sayede asansörlerin güvenle kullanımı mümkündür.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend