Walt Disney Kimdir?

2 dakika


Sayesinde Mickey Mouse, Aslan Kral, Donald Duck ve daha niceleri ile tanıştık ve onun anlattığı hikâyeler ile büyüdük. Walt Disney, çizgi filmlerden devasa bir dünya yarattı. Hem çocuklara hem de büyüklere hayaller kurdurdu. Ama sadece bu kadar değil. Disney’in seveni kadar sevmeyeni de bir o kadar fazlaydı. Hakkında kapitalizmin misyoneri, üçüncü dünya ülkelerinin uygarlık taşıyıcısı, komünist avcısı gibi cümleler kullanıldı. Yaratmış olduğu dünya filmlerin vermiş olduğu mesajlar ve neredeyse para basan şirketi bile hala tartışılmaktadır.

Yoksul Çocukluk

5 Aralık 1901’de Chicago’da doğmuştur. Flora Disney ve Eslias Disney’in beş çocuklarından bir tanesiydi. Gerçek adı Walter Elias Disney’di. Ailesi de epeyce yoksullardı. 10 yaşında iken kardeşi Roy ile sabahın erken saatlerinde Kansas City’de kapı kapı dolaşarak gazete dağıttı. Sanata ve sinemaya çocukluk arkadaşı olan Walter Pfeiffer sayesinde ilgi duymuştur. Tiyatro kökenli bir aileden gelen Walter, Disney’i vodviller ve uzun metrajlı filmler ile tanıştırmıştır.

Ambulans Şoförü

Disney liseye devam ettiği sıralarda bir yandan da çizim yapıyor ve bu yeteneğini geliştirmek istiyordu. 16 yaşında iken Chicago Güzel Sanatlar Akademisi’nde gece kurslarına katılmıştır. Çizimini geliştirmiştir ve aynı dönemde orduya katılmak için ise okulunu bırakmıştır. Ama yaşı tutmadığından dolayı reddedilmiştir. Disney asker olamayınca Kızılhaç’a katılmıştır ve bir sene boyunca Fransa’da ambulans şoförlüğü yapmıştır.

Geçmişten Gelen Konuk

Disney, Mintz ile sözleşme imzalamış animatörlerini kaybeder. Şimdi yeni bir hamle yapması gerekiyordu. Bu durumda geçmişte Kansas City’deki stüdyolarından bir konuk yani stüdyonun faresi, Disney’e ilham vermiştir. Disney birkaç yıl önce bu farenin hareketlerini izleyerek onunla haşır neşir olmuştur. Böylece Disney’in taslağı taslağı üzerinden Iwerks tarafından yaratılan koca kulaklı fare 1928’de ortaya çıkmıştır.

Fare Kediyi Yendi

Mickey Mouse iki sessiz filmin arkasından dünyada büyük bir şöhrete kavuştuğu zaman üçüncü filmini sesli çevirmeye karar vermiştir. İstimbot Willie adlı çizgi filme varını yoğunu yatırdı. Mickey’in bu kıvrak ve müzikli hali bir anda o kadar sevildi ki, artık bu haylaz fare zamanını ünlü çizgi karakter Kedi Felix’ten daha popüler hale getirdi. Dünyanın en ünlü faresini, 1947 yılına kadar Disney kendi seslendirdi.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend