Vefa Destek Grupları 5.6 Milyon Yuvaya Ulaştı!

2 dakika


Çin, Wuhan’da ortaya çıkan yeni tip korona virüs (covid-19) Türkiye’de ilk olarak 13 Mart’ta görülmüştü. Vakaların artmasıyla birlikte Türkiye’nin aldığı önlemler arasında en yararlı olanı sosyal izolasyon olmuştu. Bu önlem çerçevesinde 65 yaş üstü vatandaşların ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Bu durumlardan ötürü sokağa çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlar için Valilik ve kaymakamlıklar iş birliğiyle oluşturulan Vefa Sosyal Destek grupları ile iletişime geçerek ihtiyacı olan malzemeleri temin etmeye başladılar.

“Valilik ve kaymakamlıklar koordinasyonunda oluşturulan Vefa Sosyal Destek grupları, 53 günde büyük vefa örneği gösterdi. 53 günde yaklaşık olarak  5.674.281 haneye ulaşan vefa grupları, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların emekli maaşından gıdaya, ilaçtan hijyen malzemesine kadar tüm ihtiyaçlarını temin etti.”

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında, sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların ihtiyaçlarını karşılamak için valilikler ve kaymakamlar koordinesinde Vefa Sosyal Destek grupları oluşturuldu. 22 Mart’ta faaliyetlerine başlayan vefa destek grupları 65 yaş ve üstü vatandaşlarla, kronik rahatsızlığı bulananların ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyor. 112, 155, 199, 156 ve diğer numaralar üzerinden ihtiyaçlarını bildiren bu kapsamdaki vatandaşlarımızın talepleri polis, jandarma, bekçi, AFAD personeli, öğretmen, din görevlileri gibi kamu çalışanlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının gönüllüleri ve gönüllü vatandaşların da katkıları tarafından anında karşılanarak evlerine götürülüyor.  “

Vefa Sosyal Destek Gruplarının istatistiklerine bakarsak;

“Vefa Sosyal Destek Gruplarına, 22 Mart-14 Mayıs tarihlerinde 112 üzerinden 2.245.669 arama, 155 üzerinden 771.243 arama, 156 üzerinden 338.047 arama, diğer numaralardan 2.741.071 arama olmak üzere toplam 6.096.030 arama gerçekleştirildi. Bu aramalarda 5.674.281 büyüğümüzün ihtiyacı sosyal destek grupları tarafından karşılandı.”


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
mert

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend