Vatikan Hakkında İlginç Detaylar

2 dakika


Vatikan, Laterna Antlaşması ile bağımsızlığını ilan etmiş ve şu an Mutlak Monarşi ile yürütülen tek ülkedir. Ülkenin yüzölçümü hemen hemen 45 hektar düzeylerindedir. Bu ülkenin devlet başkanı, Katolik mezhebinin ruhani lideri olan kişi Papa’dır.

Nüfus

Vatikan nüfusunun çoğunluğu kilisedeki görevliler, askerlerden oluşmaktadır. Bundan dolayı vatandaşların sadece %5i kadındır. Bunlar da İsviçreli Muhafızların çocukları ve eşleridir. Vatikan vatandaşlığı kalıcı olarak verilmez.  Vatandaşlık sadece devlet çalışanları, aileleri tarafından alınabilir. Çocuklar 18 yaşına geldikleri zaman veya anne babalarını kaybettiklerinde vatandaşlıktan çıkartılırlar. Vatikan doğum oranı 0 olan tek devlettir. Bu küçük devlette hiçbir doğum hastanesi bulunmamaktadır. Vatikan’daki vatandaşların bebekleri Roma’daki hastanelerde doğmaktadır.

Unesco

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde, bütünün koruma altında olduğu tek ülke Vatikan’dır.

Sistine Şapeli

Burada fotoğraf çekmek makam sahiplerine bile yasaktır. Birçok insan buraya Sistine Şapeli’ni görmeye geliyorlar. Buradaki çizimlerin gerçekçiliğine hayran kalıyorlar. Ancak fotoğraf çekmek yasak hatta binanın içindeyken sadece fısıltıyla konuşulmasına izin verilir.

Paskalya Öncesi

Paskalya olmadan önceki cuma, tören düzenlenir ve Papa kırmızı cüppe giyer. Duran sunağın önüne uzanır ve rahipler arkasına diz çökerler. Dualar edilir.

Vatikan İçin Evlilik

Vatikan içinde çalışmak sıradan bir kadın için mümkünse bile, burada yaşaması imkansız denecek gibidir. Bunun bir yolu vardır o da İsviçreli Muhafızlar’ın bir üyesiyle evlenmektir. Ama bunda bile engeller vardır. Evlenmek isteyen muhafızlar üyesi özel izin veya onbaşı unvanı aldıktan sonra evlenebilirken, gelin de Vatikan’ın iznini almak zorundadır. Hatta İsviçreli Muhafız sadece üniversite mezunlarıyla evlenebilir.

Tek Benzin İstasyonu

Vatikan’da akaryakıt fiyatları oldukça düşüktür ve pek çok İtalyan vatandaşı bu istasyondan benzin almanın hayalini kurmaktadırlar. Ancak böyle bir şey mümkün değildir çünkü Vatikan’dan sadece yerli plakaları olan araçlar yakıt alma hakkına sahiptirler.

En Popüler Posta Hizmeti

Ünlü Vatikan postası, dünyadaki en iyilerden birisi olarak kabul edilmiştir. Çok hızlı bir şekilde çalıştığından bazı İtalyan vatandaşlar yazdıkları mektupları oradan göndermeyi tercih etmektedir. Burada yaklaşık iki buçuk milyon mektup yedi milyon kartpostal ve yaklaşık yirmi bin paket gönderimi yapılmaktadır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend