Uzaydan Görülen Tek Yapı: Çin Seddi

3 dakika


 Temelleri ilk olarak milattan önce 7. yüzyılda atılan büyük Çin Seddi, Vhu Krallığı’na ait olan Henan şehrinde inşa edilmeye başlanmıştır. Fakat ilk yapıldığı zamanki hali günümüzdekine göre farklıydı. Geçen yılların ardından Moğollar ve Tunguz saldırıları da artınca, rahatsızlık duyan Çinliler, 3. yüzyılda sınırlarını boydan boya doğru örmeye başladılar. Yapmış oldukları bu duvara ise aşılamayan duvar ismini verdiler. Bu duvarın asıl nedeni ise kuzeyden gelen Türkler’i engellemek olduğu rivayet edilmektedir. Peki meşhur Çin Seddi hakkında bilinmesi gereken neler vardır?

Çin Seddi’nin Uzunluğu

 Çin Seddi’nin uzunluğunu genel olarak herkes 6.270 kilometre olarak bilse de, gerçek uzunluğu aslında 8850 km’dir. İlk başlarda tabii ki de bu kadar uzun bir set değildi. Zaman içerisinde eklenen ek inşalar ile günümüzdeki uzunluğuna erişmiş oldu. Bu seddin inşası ise inanılmaz ama 2000 seneyi aşkın bir sürede gerçekleşti. 8850 km düşünüldüğünde bu sürenin normal olduğunu düşünebiliriz. Yapımı ise 1644 senesinde sona ermiştir ve o günden yana hiç inşa görmemiştir.

Yapımında Kullanılan Malzemeler

Tarih boyunca Çin Seddi’nin yapım malzemeleri büyük tartışma konusu olmuştur. Kimisi normal toprak, taş, plastik ya da tuğla gibi malzemelerden yapılmış olduğunu söylese de, daha farklı bir inanış da vardır. Bazı insanlar meşhur Çin Seddi’nin insan kemiklerinden yapılmış olduğuna da inanır. Tam olarak bilinmese de harcının içinde çeşitli düşman kemiklerinin var olduğuna inanılmaktadır. Oysa çoğu tarihçi, dönemde var olan yapı malzemelerinden yapılmış olduğunu söylemektedir.

Çin Seddi Aydan Gözüküyor Mu?

Yıllarca tartışılmakta olan bir konu da Çin Seddi’nin uzaydan görünüp görünmediğidir. Çin Seddi’ni Ay’dan görmeye çalışmak, 4 kilometre mesafeden bir kılı görmeye çalışmakla eş değer bir şeydir. Dolayısıyla Çin Seddi’nin Ay’dan görülmesi tamamen uydurulmuş olan bir efsanedir. Bunun dışında Çin Seddi’ni sadece 1.5 yukarıdan görmek bile zordur. Bazı astronotlar görmüş olduklarını iddia etse de, daha sonradan bunun bir nehir olduğu ortaya çıkmıştır.

Ejderha İzleri

Eski efsanelere göre Çin Seddi’nin yapım güzergahı hakkında ilginç bulgulara da rastlanmıştır. Bazı Çinliler, bu seddin aslında bir ejderhanın bıraktığı izleri temsil ettiğine inanmaktadır. Yapımı sürerken bu ejderhanın bıraktığı izler takip edilmiştir ve bu yol boyunca oluşturulmuştur. Bazı kişiler yüksek dağlardan Çin Seddi’ne baktığında ejderhanın kıvrılmış yatan bir silüetini gördüğünü söyler.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend