Uzayda Söylenen İlk Şarkı Hakkında Bilgiler

3 dakika


12 Nisan 1961 tarihinde içinde Yuri Gagarin olan SSCB uzay gemisi Vostok, uzayda dünyanın yörüngesine girdi. Bir insanın uzayda göründüğü ilk an buydu. Uzayda bir saat kırk sekiz dakika kadar dolaştı. Dönemin bütün sanat hareketleri uzaydaki ilk insanın konusundan etkilendi. Peki Gagarin elli 1961 senesinde çıktığı uzayda şarkı söylemiş miydi?

12 Nisan 1961 tarihinde Sovyetler Birliği’nin uzay gemisi Vostok, uzayda dünyanın yörüngesine girdi. Gagarin, uzayda bir saat kırk sekiz dakika boyunca, iki yüz milden daha fazla bir alanda dolandı. Kanadalı olan Astronot Chris Hadfield, Uzay’da kayıt edilen ilk şarkıyı yayınladı.

Gagarin’i taşıyan roket dünyaya geri dönünce, bir tarlanın ortasında turuncu renkli uzay elbisesiyle ortaya çıkan kozmonotu gören köylü korkudan donakaldı. Gagarin köylüye korkmamasını, onunda bir Sovyet olduğunu söyledi. Moskova’yı araması gerektiğini ve telefon istediğini ifade etti

Gagarin Moskova’ya geldiğinde Sovyetler Başkanı Kruşçev’e uzayda Sovyetler’in marşlarından biri olan anavatan duyarı mırıldandığını söyledi.

Sovyetler Birliği tarafından bütün dünyada seyahatler ile hakla ilişkiler çalışmaları ile bir yıldız gibi gösterilen Gagarin, ilerleyen zamanlarda içki sorunları ile boğuştu. Uzay’a gitmeden öncesinde daha hiç içmemişti. Uzay gemilerinin pilotluk eğitimlerine geri dönen Gagarin, yaşadığı sıkıntılar a rağmen, hayatının son senelerinde savaş pilotu olarak gökyüzüne geri döndü. 1968 senesinde devriye uçuşu sırasında şüpheli olan bir kaza ile çakılıp hayata gözlerini yumdu.

Yuri Gagarin, uzaya çıktığı zaman seyahati öncesinde ve sonrasında, dönemin pop ikonu haline geldi. Sovyetler Birliği’nin bu popülariteyi yaratıp Yuri Gagarin’i yoğun bir şekilde propaganda faaliyetlerinin içinde olmaktan memnun bir haldeydi. Sovyetler Birliği’nin kuruluşundan itibaren kültür sanat yapıtlarında görülen uzayda sosyalizm temasının yürüyen örneğini yalnızca komünistler değil, bütün dünya da sempati ile kucakladı. O dönemin gerçek radikalleri olan Sitüasyonist enrenasyonal bile uzayın istilasının insanlık için umut verici başlangıç ve kölelikten uzak bir biçimde, herkesin kendi efendisi olacağına dair bir yaşam alanı olacağı öngörüsü ile selamlamıştır.

Dönemin bütün sanat hareketlerini doğrudan veya dolaylı etkileyen bu umut havasından sorumlu olan kişi ise hali ile Yuri Gagarin olmuştu.

Yuri Gagarin, uzaya seyahatinde SSCB Komünist Partisi’nin Merkez Komitesi’ne teşekkür ederken dönüş yolculuğunda şarkılar söyledi. Uzayda söylenen ilk şarkı bu şekilde bir Sovyet marşı olan Anavatan ezgisi oldu.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend