Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

2 dakika


Çok uzun yıllardır hakkında derin araştırmalar yapılsa da uzay, halen daha insan ırkı için en büyük merak konularından biri olmuştur. Bu yazıda her geçen yıl hakkında daha çok araştırmalar yapıp daha çok bilgi sahibi olduğumuz sonsuz uzay hakkında birkaç ilginç bilgiyi sizler için derledik.

Samanyolu Galaksisi’nin Kokusu ve Tadı

 Bilim insanları, galaksimizi araştırırken bulmuş oldukları bir madde sayesinde galaksinin tadı ve kokusu hakkında gelen soruları yanıtlamış oldular. Buldukları o madde “Ethyl Formate” olarak isimlendirildi ve evrenin hemen hemen her köşesinde bulunacağı tespit edildi. Bu maddenin tadının frambuaz meyvesine benzediği, kokusunun ise alkollü bir içki olarak da bildiğimiz romu andırdığı söylendi.

Uzaya Gönderilen İlk Canlı

 Bilinenin aksine uzaya gönderilen ilk canlı bir maymun veya bir köpek değildi. Uzaya gönderilen ilk canlılar meyve sinekleriydi. Meyve sinekleri, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Alman yapımı olan V-2 füzeleri ile 1947 senesinde uzay gönderilmişlerdir. Bu sineklerin uzaya gönderilme sebebi ise uzayın canlılar üzerindeki etkisini gözlemekti. Gönderilen canlıların neden meyve sinekleri seçilmesinin nedeni ise hastalık ve DNA’lar bakımından insanlarla benzerlik göstermeleriydi.

Keşfedilen İlk Gezegen

 Günümüz teknolojileri ile yapılmış olan gözlemlerle artık uzayın derinliklerini gözlemleyebiliyorken, ilk bilim insanlarının böyle bir imkanları yoktu. Fakat gezegenlerin keşfi bilinenlerin aksine çok eskiye dayanmaktadır. Keşfedilmiş olan ilk gezegen Uranüs’tür ve bu keşif 1781 senesinde gerçekleşmiştir. Uranüs gezegeni ise Dünya’ya uzaklık açısından Neptün gezegeninden sonra geldiği için ilk olarak Uranüs’ün keşfedilmesi ise bir oldukça ilginçtir.

En Çok Uydusu Olan Gezegen

 Dünyamızın yalnızca bir adet uydusu bulunmakta ve o da herkes tarafından bilinen aydır. Peki ya Güneş Sistemi’nde bulunan diğer gezegenler? Güneş Sistemi’nde bulunan ve en çok uydusu olarak da bilinen gezegen Jüpiter’dir. Dev gaz bulutlarından meydana gelen Jüpiter’in bugüne dek yapılan araştırmalar sonucunda 79 tane uydusu keşfedilmiştir.

En Yüksek Dağ

 Dünyamızda bulunan en yüksek dağı Everest Dağı olarak bilmekteyiz. Uzaydaki diğer gezegenlerde de oldukça yüksek dağlar ve tepeler bulunmaktadır. Mars’ta bulunan “Olympus Mons” isimli dağ Everest ile karşılaştırıldığında tam olarak Everest’in üç katı olarak karşımıza çıkar. Olympus Mons isimli dağ yaklaşık olarak 26 bin 400 metre yüksekliğindedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend