Uzak Olduğumuz Kültürün Yemekleri İsveç

3 dakika


İsveç halkı tek çeşit yemekten hoşlanmazlar, bu nedenle İsveç’teki yeme içme yerlerinde az oranda çokça seçenek yediren opsiyonlar pek fazla mevcut. Tek bir yemeği menü olarak alanlar olsa bile açık büfe seçenekleri sıklıkla tercih ediliyor, ya da küçük miktarlarda birçok yiyeceği sipariş etmenize imkan sağlayan restoranlar da talep görüyor.

Günlük Zamanlarda Yemek

Dışarıda yenmediği zamanlarda da sıradan yemekte genel olarak bir çeşit et (kırmızı et, tavuk, balık vs.), ızgara veya haşlanmış sebze, bir tür karbonhidrat gıda bir çeşit salata ve mutlaka en az bir içecek, türlü soslar da opsiyonel olarak bulunur.

İsveç halkı çoğunlukla beslenmelerine dikkat ederler. Genellikle fiziksel olarak aktifler, düzenli spor yaparlar, sağlıklı yemeye mücadele ederler. Bu yüzden salata barlar yaygındır. Karides sıkça karşılaşılan bir lezzettir. Haşlanmış yumurta birçok sandviç, bagel, salata seçenekleri içinde olur, İsveçliler çok tercih ederler.

“Julbord” Noel Paskalya ve Özel Günler

 Sofrasında çeşit seven İsveç halkı, özel günleri kutlarken büfe hazırlamayı çok severler. Noel’de, paskalyada, doğum günlerinde, kısacası aile ve kalabalık bir grup toplandığında, hazırladıkları tüm yemekleri bir masaya koyarlar, masadan istediğiniz miktarda alır yersiniz.

Geleneksel olarak soğuklardan başlayarak dizilir ve sıra en son sıcaklara gelir, yemekleri tabağa koyma sırasının da böyle olması tercih edilir.

Ekmek meyveli, tahıllı olabiliyor, İsveç’te yemeklere tereyağı sürülmüş bir dilim ekmek ile başlamak normal zamanlarda da yaygındır.

Julskinka denen christmas ham, önce haşlanıp, sonra yumurta, ekmek kırıntısı ve hardallı bir karışım üstüne sürülerek fırına giriyor. Sıcak da soğuk da tüketilir ve oldukça lezzetlidir. Meşhur “İsveç Köftesi”, tabii İsveç’te sadece “köfte” olan köttbullar günlük zamanlarda patates lingonsylt ve gravy ile servis edilebiliyor. Köftenin İsveç mutfağına kaldolmar birlikte Poltava’da Rusya’ya yenilip Osmanlı’ya sığındığı birkaç yıllık dönemden sonra girdiği söyleniyor.

Tatlılar ve Fika

Tatlı Noel zamanı dışında önemli yer tutmaktadır. İsveç’in fitness freak yarısı “şekersiz” gıda tüketimiyle kafayı bozadursun, daha kültürel millet yemekten sonra kahvelerini içerken ya da gün içinde fika sırasında tatlı yerler. En talep gören tatlıları kanelbulle ve semla’dır.  “kaka” kelimesi, İsveççe ‘de kurabiye demektir.  Tarçınlı zencefilli kurabiyelere denir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend