Uyku Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler

3 dakika


Eski zamanlarda insanlar uykunun, hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu düşünürlerdi. Şimdi ise uyurken beynimizin çok etkin bir halde olduğunu biliyoruz. Uyku, beden ve ruh sağlığımızı kesinlikle çok etkilemektedir.

Uykusuz Kalma Rekoru

Sallanan bir sandalye yarışmasında uykusuz kalma rekoru kırıldı. Bu insanın rekoru 18 ay 21 saat 40 saniyedir. Tabi yarışmaya katılanların ve uzun süre uykusuz kalanların çoğu paranoya, görme bozukluğu, hafıza kaybı gibi sıkıntılar yaşadı.

Dizden Gelen Uyku

Yapılan araştırmalara göre dizlerin arkasına güçlü bir şekilde ışık tutulunca insanların uyku döngüsü yeniden programlanmaktadır. Bunun neden olduğu hakkında bir bilgi yoktur.

Sıcaklık ve Uyku

Vücudumuzun sıcaklığı uykumuzla çok yakından alakalıdır. Uyurken vücut sıcaklığı 18-30 derece arasında olmalıdır. Bu yüzdendir ki yaz sıcaklarında uykuya dalmamız çok zor olabilir.

Horlamayı Basit Görmeyin

Yapılan araştırmaya göre horlayan insanların bir gecede solunumu 300 kez durabilir ve kalp krizi, felç riskleri fazladır.

Kadınlara 1 Saat Daha!

Araştırmaya göre kadınların depresyona daha çok yatkın olduğundan erkeklere göre bir saat daha gece uykusuna ihtiyacı vardır.

Uyku Düşmanı İnternet

İnternet kullanımı dünyada oldukça fazladır. Sadece yetişkinler değil artık çocukların bile ellerinden tablet düşmez hale geldi. Tabi bu durum insanların uykusunu almalarını da oldukça etkilemiş durumda. Hatta uzmanların yaptığı araştırmaya göre uyku düzenini bozan en büyük faktör internettir.

Uyku Dostu Egzersiz

Eğer düzenli bir uyku uyuyamıyorsanız egzersiz yapmaya başlayın. Düzenli egzersiz düzenli ve huzurlu uykuya yol açar. Ama düzensiz egzersiz yine düzensiz uykuya neden olur, uyku kaçırabilir.

İştahınız Açılabilir

Uykunuzu düzenli almıyorsanız vücudunuzdaki iştah düzenleyici hormon seviyelerinize bağlı iştahınızın açılması, daha çok yemek yeme isteği gibi probleminiz olabilir.

Uyandırma Sopası

Alarmın, çalar saatin olmadığı eski zamanlarda insanlar para karşılığında müşterilerinin camlarına sopa ile tıklatır onları uyandırırlardı.

Fil Uykusu

Filler rem uykuları dışında ayakta uyurlar. Sadece rem uykularında yere uzanırlar.

Su Uyur Düşman Uyumaz

İngiliz Savunma Bakanlığındaki araştırmacılar, askerlerin vücut saatlerini ayarlayıp savaşta 36 saat uykusuz kalmalarını sağladılar.

Gece Terörü

Uykudan aniden panik ve sarsılmayla uyanmaya denir. Birey uyanık olabilir ama genelde kafaları karışık, iletişim kuramaz halde olur. Hastalar genelde ertesi gün, o gece yaşadığı durumu hatırlamazlar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend