Ülkelerin Birbirinden Garip Gelenekleri

3 dakika


Gelenek ve görenekler bir ülkenin temel yapı taşını oluşturan ögelerindendir. Gelenekler her ülkede olduğu gibi her şehre ya da kasabaya göre de farklılık gösterebilir. Yurt dışı seyahatlerinde daha iyi bir uyum yakalamak için seyahat planlanan ülkenin gelenek ve göreneklerini bilmek önemlidir. Kimi ülkenin size göre oldukça hoş gelenekleri varken, kimisinin ise dehşet verisi gelenekleri olabilir. Sizin için hazırlamış olduğumuz garip gelenekler yazısını inceleyip, bir sonraki seyahatiniz için bir fikir edinebilirsiniz.

Endonezya – Ölülerle Yürüyüş

 Endonezya’da bulunan Sulawesi Bölgesi’nin yerel halkı, “Manene” olarak isimlendirmiş oldukları gelenekleriyle insanların tüylerini ürpertiyor. Bu ritüelin temel amacı ise ölülere olan saygının gösterilmesidir. Bölgede yaşayan insanlar her 3 senede bir ölüleri onurlandırmak için onların mezarlarını açıyorlar ve akrabalarının ölü bedenlerini temizleyip daha sonra giydiriyorlar. Giydirmiş oldukları bu cesetler ile kısa bir yürüyüş yapıyorlar. Sulawesi Bölgesi halkı bu ritüelleri ile ölen aile üyelerinin hala daha kendileri ile beraber olduklarına inanıyorlar.

İspanya – Bebeklerin Üzerinden Atlama

 İspanya’da her sene düzenlenmekte olan bu garip gelenek Castrillo de Murcia kasabasına aittir. Yaklaşık olarak 400 senedir düzenlenmekte olan bu festivalin içeriği ise yere serilmiş olan bebeklerin üzerinden atlamaktır. Kasaba sakinleri yapmış oldukları bu garip etkinlik ile bebekleri şeytandan ve de günahlardan uzaklaştırdıklarını düşünürler ve her sene mutlaka bu festivali gerçekleştirirler.

Paraguay – Düello

 Düello herkesin bildiği üzere bir kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan eski kovboy geleneğidir. Paraguay’da ise bu gelenek hala yerini korumaktadır. Düello yapılabilmesi için gereken şeyler iki kişi ve iki silahtır. Bu kurala uyan her vatandaş düello yapabilir.

Hindistan – Köpek ile Evlendirilme

 Hindistan’ın gerçekten anlamak ile zorluk yaşadığımız binlerce geleneği mevcuttur. Bunlardan en garibi ise 7 yaşına gelmiş olan bir kız çocuğunun köpek ile evlendirilmesidir. Bu evliliğin amaç ise, kız çocuğunun evleneceği zamana kadar bir köpek tarafından korunacağına inanılmasıdır. Hindistan’ın bir diğer ilginç geleneği ise dullar ile ilgilidir. Kocalarını kaybeden kadınlar yani dullar, üzerlerine benzin döküp hayatlarına son verirler. Bunun amacı ise günahlardan arınma ve diğer dünyaya gidip kocalarına kavuşmaktır.

Meksika – Ölülerin Günü

 Meksikalılar hayatın bir döngü olduğuna inanırlar ve ölümün bu döngüde en doğal olay olduğunu düşünürler. Ölümün bir son değil de başlangıç olduğunu düşünen Meksikalılar, ölmüş olan yakınları için her sene garip bir ritüel gerçekleştirirler. Bu ritüel için herkes yüzünü kuru kafa şeklinde boyar ve ölmüş olan yakınlarının en sevdiği yemekleri hazırlayıp, mezarlığa ziyaret ederler. Adeta bir piknik yerine dönüşen mezarlık, onları için bir kutlama günüdür. Bu kutlama iki gün sürer, ilk günü 1 Kasım’da başlar. 1 Kasım’da ölen çocuklar, 2 Kasım’da ise tüm ölüler için kutlama yapılır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend