Tutmazsak İyi Olan Şey: Hapşırık!

3 dakika


Sinirlerin uyarılmasında birden fazla etken vardır. En fazla görülen etkense alerjik etkenlerdir ama toz, duman, parfümler gibi birçok nedenleri daha olmaktadır. Hapşırmadan önce sinirlerin uçlarının ikaz göndermesiyle, önce burnunuzdan bir salgı gelmektedir. Biz bunu genellikle fark etmemekteyiz. Hapşırma anında bir salgının ardından beyine giden ikaz sonucunda baş ve boyundaki kaslar uyarılır ve nefes boşanması olayı yaşanmaktadır. Ses tellerinin olduğu bölüm kapanır ve buradaki hava basıncı yükselir. Sonra aniden açılarak yüksek sesle dışarı verilmektedir.

Hapşırmanın amacı yabancı partikülleri tahriş edici maddeleri genzimizin boşluğundan çıkartmaktır.  Uyku sırasında genellikle rüya görülürken sinir sistemi kapalıdır ve normalde hapşırma olmaz. Ama uyarı çok kuvvetliyse olabilir ancak anında uyanılır ve bu beyin tarafından tehlike gibi algılanmamaktadır.

En çok hapşıran hayvanlar iguanalardır. Sindirim süreçlerine katkı olarak tuzları vücutlarından atabilmek için hapşırırlar.

Hapşırma refleksinin detayları tam bilinmez ama kesin olan bir şey vardır ki hapşırırken gözler açık tutulamamaktadır. Bilim insanları bu olayı vücudumuzda bir ağrı veya acı duyduğumuzda gözlerimizi kapatmamıza bağlamaktadırlar. Hapşırığı tutmak kesinlikle tavsiye edilemez. Çünkü bunu yapmak baş dönmesine, işitme kaybına ve kulak zedelenmesine neden olabilmektedir.

Dünya nüfusunun en az yüzde on sekizi güneş ışığıyla karşılaştığında hapşırma hassasiyetine sahiptirler. Bazı bilim insanları hapşırma sayısının genlerle alakalı olduğunu söylemektedirler.

Kaş almak bile hapşırmaya neden olabilmektedir. Çünkü nazal boşluğa bağlanan bir siniri tetikleyebilir.

Neden Çok Yaşa?

İnsanlara hapşırdıktan sonra çok yaşa demenin kökeni Hristiyanların God bless you yani Tanrı seni takdir etsin, Tanrının hayır duası üzerine olsun cümlelerine dayanmaktadır. Veba salgını zamanında Papa tarafından bu cümlelerin söylenmesi zorunlu kılınmıştır ve kanunlaştırılmıştır. Bu hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı attıkları için altıncı yüzyılda tebrik manasında söylenmekteydi.

Kalp Durur mu?

Hapşırık anında göğüs kasılır ve kan akışı bir anlığına engellenebilmektedir. Bu olayın sonucunda kalp ritmi değişir ancak herkesin bildiği gibi değildir kalp asla durmaz.

Işığa Bakınca Hapşırmak

Bilim adamları insanların yüzde on sekiz ile yüzde otuz beşinde “photik hapşırma” dedikleri olayın gözlemlendiğini belirtmektedirler. PSR olarak kısaltılan bu hapşırmanın diğer adı Autosomal Dominant Compelling Heliophthalmic Outburst sendomudur. Işığa çıkına hapşırırsanız muhtemelen ebeveynleriz de bu durumu yaşıyor olabilir. Hemen güneş alerjisi olarak düşünmek gerekmez.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
1
mükemmel
üzgün üzgün
1
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend