Türkiye’nin İlk Barış’ı!

2 dakika


Türkiye'nin İlk Barış'ı!
Türkiye'nin İlk Barış'ı!

Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde hayata geldi. 2. Dünya savaşı sürmeye devam etmekteydi. Rikkat Uyanık ve Hakkı Manço çifti, 2 sene önce doğan çocuklarına Savaş ismi verirken, bu sefer doğan çocuklarına Barış ismi vermişti.

İlk Ödül

Barış Manço 1985 tarihinde Kafadarlar isminde bir müzik grubu kurmuştur. Orta okul senelerinde Barış Manço Dream Girl adlı şarkıyı yaptı ve Ankara’da ödül sahibi olmuştu.

Bıyığının Nedeni

1967 senedinde Hollanda’da bir kaza geçirmiştir ve bu kazada dudağında yarık meydana gelmiştir. Barış Manço bu yarık yüzünden bıyık bırakmaya başlamıştır.

MFÖ’ye Ön Hazırlık

Kaygısızlar grubu 1960’larda müzik yapan bir rock grubudur. Solo ve Barış Manço ile yaptığı çalışmalarla tanınan grubun üyeleri Fuat Güner ve Mahzar Alanson sonradan MFÖ grubunu kurmuşlardır. Gruba o zamanlar Fikret Kızılok da eşlik etmekteydi.

Barış Manço’ya Saldırı
Barış Manço’ya Saldırı

Barış Manço’ya Saldırı

Moğollar ile birleşen Barış Manço, Anadolu turnesinde Kütahya’da Barış Manço’nun dediğine göre uzun saçları yüzünden tehdit edildikten sonra Mançolar’ın tur otobüslerine dinamitle saldırı düzenlenmiştir. Konser bittikten sonra da patlama meydana gelmiştir.

Barış Manço Ülkücü Müydü?

1973 Şubat ayında yayınlanmış olan Küheylan, Barış Manço’nun sağcıya çıkmasına neden olan ilk eseriydi. Parçada isimleri geçen Aslıhan ve Neslihan, özümüze dönelim gibi olan sözleri Orta Asya özlemi olarak algılanmıştır. Barış Manço’nun bu plağı 1973 senesinde ağustos ayında yayınlanmıştır. Askerliğinin sonlarında da tamamlamış olduğu Genç Osman plağı yayınlanmıştır.

Genç Osman’ın da bir serhat türküsü olduğu için Barış Manço ülkücü olarak eleştirildi.

70’lerin ortalarında Cem Karaca solun Barış Manço da sağın sembolü olarak dikkat çekiyorlardı. Ama konserlerinde kendisine bozkurt işareti yapanlar olduğu zaman biz sadece size değil herkes için buraya geldik dedi. Sol yumruğunu havaya kaldırdı.

Baris Mancho

1976 mart ayında dünya çağında bir firma ile anlaşan Barış Mançoi Baris Mancho ismiyle lanse edileceği, Avrupa pazarına yönelik İngilizce şarkılardan oluşacak proje için 176’nın sonuna kadar Kurtalan Ekspres, 30 kadar Belçikalı, 4 kadın vokalistten oluşan bir stüdyoda çalışmıştır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend