Tropikal Meyve Ananas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3 dakika


İnsanı kendine çeken kokusu ile dillere destan bir üne sahip olan ananas en ünlü tropikal meyvelerden biridir. Her lokmasında tropikal iklimlerin kucağında gibi hissedip keyiflenebileceğiniz ananasın faydaları da oldukça fazladır.

Kalorisi Epeyce Düşük

Ananas çok az miktarda yağ içermektedir. Yağ miktarının ananasta az olması, bir de lif oranın fazla olması birleştiği zaman zayıflamak isteyen kişilerin en tatlı yardımcısı olabilmektedir. Ananasla diyet yapan birçok kişi bulunmaktadır.

Ananas Nasıl Kesilmelidir

Ananas Nasıl Kesilmelidir?

Diğer meyvelerden daha farklı bir görünüme sahip oluşu ve kabuğu olduğu için herkes ananası kesme konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Ancak sakince elinize alacağınız tırtıklı ve keskin bir bıçak ile bu duruma son verebilirsiniz. Öncelikle ananasın yapraklarını temizlemeniz gerekmektedir. Ardından yukarıdan aşağı doğru ince ince kesmeniz gerekmektedir. Bu işlemin sonucunda çıplak kalan ananası dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Ananas çok yıllı bir bitkidir ve ilk iki yıl çiçek açmaz. Sadece rozet yapraklarıyla kendini gösterebilir.
  • Üçüncü yıldan itibaren uzunca bir sap üzerinde vişne renginde çiçek açmaktadır ve çiçeklerin göbeğinden meyvesi olgunlaşmaya başlamaktadır.
  • Ananas, etli ve kalın bir gövdeyi çevreleyip saran 30 ila 40 kadar sert özlü yapraklardan oluşmaktadır.
  • Ananasın içinde barındırdığı B vitamini, cildi etkili bir şekilde nemlendirmektedir ve saçı da oldukça parlatır.

Ananasın Zararları Da Vardır

Çok fazla ve bilinçsizce tüketilen altın değerindeki meyve size faydadan çok zarar verebilir. Alerjik reaksiyon oluşturma özelliği oldukça fazladır. Alerjinizin olmadığını düşünseniz dahi içinde barındırdığı her minareller size faydalı gelmeyebilir. Ananas kanı pıhtılaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Kan sulandırıcı kullanan kişiler tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. İçerdiği yüksek enerji ve şeker oranı yüzünden diyabetik hastalığı olan bireylerin kullanmaması öneriliyor. Sürekli ilaç kullanan gastrit ve ülser hastalarının da bu meyveyi tüketmesi uygun değildir. Hamilelik beklentisi olan ve hamile bireylerin ananası yiyip ve suyunu içmesi önerilmiyor. Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi bu meyveyi de fazla tüketmek ishal olmanıza yol açabilir.

Ananasın Hakkında Diğer Bilgiler

Ananas seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sert ve dolgun gövdeli, çürük olmayan veya yumuşak lekeler olan bir ananas seçmelisiniz. Yeşil bir dış kabuk ananasın olgun olmadığı anlamını taşımaz. Popüler inanışların aksine, yaprakların taçtan çekilme kolaylığı yoktur. Ananaslar en yüksek olgunluğunda seçilmelidir. Diğer meyvelerin aksine, olgunlaşmaya devam etmezler. Bütün ananaslar oda sıcaklığında saklanır ve kesilmiş ananaslar buzdolabına konmaz. Güney ve Orta Amerika’da ananas sadece meyve olarak değil, sindirim ve iltihabi problemleri olanlar için de yüzyıllardır kullanılmaktadır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend