Tarihteki En Etkili Kadınlarından Biri olan Kleopatra Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

3 dakika


Mısır kraliçesinin Adı Neden Yunanca?

Kleopatra aslında Yunanlıdır. Ailesi Ptolemies, Yunanistan’dan Mısır’a göç etti. Kleopatra Mısır’da doğdu ama o Makedonya kökenliydi. Mısır’da konuşmayı, yazmayı öğrenen ilk Ptolemaik hükümdar olduğu bilinir. Ailesi 300 yıl boyunca tek bir dil yani Yunanca konuştu. Dolayısıyla Rosetta taşı da olmak üzere bütün mahkeme belgeleri hem Mısır’da hem yunanca iki dilde yazılmıştır.

Kleopatra Entelektüeldi

Kleopatra iyi bir eğitim almıştır. Matematik, mantık, bilim ve tartışma bölümlerinde eğitimini tamamlamıştır. Kleopatra 9 dil biliyor ve konuşuyordu. Aynı zamanda yazardı. Kozmetik adlı tıbbi ve farmakolojik kitap yazdığı biliniyor.

Kardeşlerini Öldürdü mü?

Özellikle Mısır’da evlilik gibi cinayetlerde yaygındı.  Kleopatra firavun kraliçesi olduktan sonra MÖ 48’te İskenderiye’i ziyareti sırasında Roma generali Sezar’ı etkileyerek kendisinin ve erkek kardeşi Ptolemy XIII gücünü arttırmaya başlamıştır. Sezar birlikleri mısıra varmış ve beraberinde nil savaşını kazandığını öne sürdü. Yenilgisinden daha sonra Ptolemy nil’de boğularak öldü. Ve tapınağa götürüldü. Yıllar sonra Kleopatra, Arsinoe’yi sevgilisi Mark Antony’ nin yardımı ile öldürüldü.

İki Erkek Kardeşi ile Evlendi

Aile içi evlilik yani kız ve erkek kardeş ile kız ve baba arasındaki evlilik yıllardır süren bir eylemdir. Bu eylem muhtemelen firavunların kutsal ilahiyi gelecek nesillere aktarmanın sorumluluğu için yapılan bir eylem, tahminleri öne sürülmüş.

Osiris ve İsis gibi tanrının taklidiydi.  Yunanlılar tarafından onaylanmamasına rağmen bu eylem Ptolema II ile kız kardeşi Arsinoe II arasında evlilikte Ptolemaic tarafından kabul edilmiş. Nil savaşını kaybeden Ptolemy XII sonrasında boğularak öldü. Roma generali olan Julius Caesar, Kleopatra ile iletişim kurdu. Bu süreçte kardeşlerinden biri olan 13 yaşındaki Ptolemy XIV tahtına geri döndü.  Genç firavun Kleopatra ile evlendi.  Fakat Kleopatra Julius Caesar’ın sevgilisi olarak kaldı ve büyü, denge bozuldu.

Kleopatra  Nasıl Öldü ?

Birçok teoriye göre Kleopatra’nın ölüm sebebi belli değil. Efsaneye göre zehirli bir sürüngen hayvana kendisini ısırttırarak intihar eylemi gerçekleştirdiği söyleniyor. Ancak Plutarch( Yunan Tarihçi ve Yazar) gerçekleşen olayın aslında kimsenin bilmediğini öne sürmüştür. Araştırmalar zehirden öldüğünü ama bir kanıtının olmadığı sonucunu veriyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend