Tarihte Katliam Derecesinde Yaşanan Irkçılık Olayları

3 dakika


Tarih boyunca dünyanın her yerinde gerçekleşmiş olan ırkçılık propagandalarının sonuçları ne yazık ki şiddet ve ölümle bitmiştir. Bu ırkçılık ayrımlarının sonuçlarında neler yaşandığını öğrenmek için birkaç bilgiyi sizlerle paylaştık.

Ku Klux Klan

1865’te Amerika’nın güney eyaletinde kurulan Ku Klux Klan teşkilatı, Amerika İç Savaşı’nın ardından bütün ülkede kaldırılan siyahi köleliklere karşı çıkmıştır. Teşkilat, siyahi ırka ait insanların ölmesi veya beyaz ırkın huzuru için çalışması gerektiğini savunmuştur. 1960’larda Amerikan polislerinin sık baskınları sonucunda teşkilat zayıflamış olsa da günümüzde aynı ismin altında dernek bulunmaktadır.

Antisemitizm

Antisemitizm

Asırlar boyu insanlar, Yahudi ırkına ait kişilerin hareketlerinden rahatsız olmuşlardır ve onlardan uzak durma, dışlama gibi eğilimleri göstermişlerdir. Günümüzde bile devam eden bu alışkanlıkların en uç boyutu 2. Dünya Savaşı döneminde yaşanmıştır ve 6 milyon civarı Yahudi zalimce öldürülmüştür.

Kızıl Çin

1948’de iktidarın başında olan Mao Zedong yönetimindeki Çin Ordusunun, ülkenin batısında yer alan Uygur Türklerinin yaşamış olduğu bölgeyi işgal etmesi ile başlayan ayrımcılık sisteminin adı Kızıl Çin’dir. Bölgede yaşamını sürdüren 20 milyon Türk’ü yıllarca zulüm ve baskı altında tutan Çin yönetimi, günümüzde de bölgeye yaşayan Müslümanlara namaz kılmama, oruç tutmama gibi kurallar koymaktadır ve kapalı olan bayanların saçlarını zorla açtırmaktadırlar.

Naziler

Almanların ırkı olan Aryanlığın dünyadaki en üstün ırklardan biri olduğuna inanmışlardır ve geri kalan kişilere ikinci sınıf muamelesi yapmışlardır. Nazi ırkçılığı, özellikle Almanya’da iktidara gelen NSP ile birlikte 1933-1945 yılları arasında milyonlarca insanları toplama kampların hapsedip öldürmüştür. 1945’te Nazi rejimi yıkılmıştır fakat bu düşünce ortadan kalkmamıştır. Almanya’ya gelmiş olan yabancı göçmenlere karşı düşmanca yaklaşımları gözlenmiştir. Günümüzde de ırkçı propagandalar sergilenmektedir.

Elhamra

1942’de Leon Kraliçesi 1. Isabel ve Kastilya tarafından Elhamra Sarayı’nda imzalanan ve ilan edilen İspanya’da yaşamını sürdüren Yahudiler ’in İspanya’dan çıkarılmasını ön gördükleri bir uygulamadır. İlan edilen duyurulara göre Yahudi olan herkesin İspanya’yı terk edeceği ve yanında hiçbir maddi varlık götürmeyeceği belirtilmiştir. 1942’de Osmanlı Donanması, ispanya açıklarına gitmiştir ve buradaki Yahudilerin çoğunluğunun Anadolu’ya getirilmesini sağlamışlardır.

Vietnam Baskıları

Vietnam Savaşını kazanmış olan ülkenin kuzeyindeki Viet-Kong gerillaları, yönetimi ele geçirmesinden sonra batı yanlısı olan halka karşı katliamlar düzenlemeye başlamıştır ve bunun neticesinde yüzbinlerce kişi Amerika ve komşu ülkelere göç edip mülteci konumuna düşmek zorunda kalmıştır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend