Tarihe İz Bırakan Kadınlar

3 dakika


Geçmişten günümüze kadar genelde erkeklerin çalışmaları, fikirleri ve cesaretleri konuşulmuştur. İnsanlık tarihine ve bilim dünyasına sadece onların yön verdiğini düşünmüşlerdir. Ataerkil sistemin egemen olduğu, devletlere yön veren imparatorlukları tek bir sözleriyle etkileyen, buluşlarıyla dünyayı değiştiren, ilklere imza atan dünyada önemli değişiklikler yaratan nice kadın vardır. Cesaretleri ve düşünceleriyle birçok kadına öncelik etmiş, yaşadığımız evreni değiştiren, kendi alanlarında devrim yaratan güçlü kadınlara göz atalım;

Sabiha Gökçen

Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu, Türkiye’nin ise ilk kadın pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan Gökçen’in soyadı gökyüzüne bağlı anlamındadır ve Atatürk tarafından verilmiştir. Havacılık tarihine yaptığı katkılar onu Amerikan Hava Kurmay Koleji “Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacıdan Birisi” olarak seçmiştir.  Hayatı boyunca Türk havacılığına önemli katkılarda bulunmuş ve Türk kadınının dünyadaki pozisyonunu arttırmak için çalışmıştır. Sabiha Gökçen’e başarılarından ötürü birçok çeşitli dernek, ordu ve kuruluşlar, plaket, 30’un üzerinde nişan, liyakat madalyası, ve bröve vermiştir.

Marie Curie

Bilim adına oldukça önemli başarılara imza atmış Marie Curie, evrensel olarak tanınmış Polonya kökenli kimyager ve fizikçidir. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı iki ayrı alan konu üzerinden Nobel Ödülü kazanmış olan tek bilim insanıdır ve radyoloji bilimini kurmuştur.  Öte yandan, Radyum elementini keşfetmiştir. Kadın olması sebebinden bir dönem üniversiteye kabul edilmemiştir.  Daha sonra,  Avrupa’nın en seçkin üniversitesinde eğitim veren ilk bilim kadını olmuştur ve profesör unvanına uygun görülmüştür.

Rosa Parks

Rosa Parks ve Martin Luther King  Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi’nin en mühim kılavuzlarından birisidir. 1955 senesinde ırkçılık halen geçerliliğini korumakta ve siyahî insanlar otobüslerde arka bölümlerde oturma mecburiyetindeydi. Yani bir beyaz tenli birey siyahî bireyden oturmuş olduğu yerini istediğinde siyahî yerini vermek mecburiyetindeydi. Rosa Parks, oturmuş olduğu koltuğu isteyen beyaz tenli insana yerini vermez ve akabinde Rosa tutuklanır. Sonralarda siyahîler ayaklanma başlatır ve bu ayaklanma tüm memlekete yayılır. Bu olayların ardından, 1964 senesinde siyahîlere beyazlarla adil ve eşit haklar tanıyan sivil haklar yasası çıkarıldı. Keza, Rosa Parks, siyah kadın akımının sembol ismi olmuştur.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend