Tarihe Büyük Damgalar Vuran Joseph Stalin

3 dakika


Sovyet liderinin hayatı her bakımdan 20. Yüzyıla damga vuruyor denilebilir. Onun hakkında bilinen olaylar bir kenara, belki de hayatınızda asla duymadığınız bilgileri bir araya getirdik.

Çocukluğu Ve Hayatı Kolay Değildi

Stalin, bilinenin aksine Rus değildir. Köyde büyüyen bir Gürcü çocuğudur. Asıl ismi de Yosif Vissariyonoviç Çugaşvili’dir. Yaşıtlarına göre ufak tefek olan Stalin’in oldukça kötü ve zor bir çocukluk geçirdiği söylenmektedir. 7 yaşında iken geçirmiş olduğu çiçek hastalığından dolayı kolunda kalıcı izler oluşmuştur. Bundan dolayı da çevresi tarafından sıkça dışlandığı söylenmektedir.

Naziler İle Soğuk Anlaşma

Oğlu Yakov, Nazi güçleri tarafından ele geçirildiği zaman, büyük bir fidye operasyonları ile Stalin’in elinin yavaşlatılarak zayıflatılacağı düşünülüyordu. Ancak Stalin fidye anlaşmasını bir dakika bile düşünmeden reddetmiş ve öz evladı söz konusuyken bile “Bir onbaşı yalnızca bir başka onbaşı ile takas edilir.” Sözünü kullanmıştır. Böylelikle Yakov, Naziler tarafından öldürülmüştür.

Çok önemli bir Sovyet araştırmasının ortaya koymuş olduğu biçimde, 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olduğu söylenmektedir.

Yenilemeyen İnsan Çalışmaları Yaptırdı

Bir Sovyet gazetesine vermiş olduğu röportajda, “Yeni ve yenilemeyecek bir insan örneği istemekteyim. Acıyı hissetmeyecek, yediği yemekten bağımsız bir şekilde hep güçlü kalabilen türden…” sözlerini açıkladığı söylenir. Aynı şekilde de Sovyet bürosundaki bilimden sorumlu görevliler, gündemlerini bir süreliğine bu durum için ayırmışlardır. Maymunlar Cehennemi: Maymunların Yükselişi filmini eğer izlediyseniz, Koba’yı hatırlayacaksınızdır. İnsanlardan fazlası ile nefret eden bu hayvan ismini Stalin’e borçludur. Zira Stalin’in gençlik yıllarındaki takma ismi Koba’dır.

Ona Boyundan Dolayı Lakap Takıldı

Postdam konferansında bir araya gelmiş olduğu ABD başkanı Truman’ın, daha sonra ondan Bücür Şeytan olarak bahsedildiği söylenmektedir. Rejim düşmanı olarak görmüş olduğu her vatandaşı tereddütsüz bir şekilde mahkûm bırakabildiği Gulag’larda 1 milyona yakın insanı zor şartlar altında çalıştırarak ölümlerine sebep olmuştur. Lenin vasiyetinde Stalin’e güvenilmemesi gerektiğini ve asla güvenmediğini açık bir şekilde ifade etmiştir ve “Yoldaş Stalin önemli bir gücü elde etmiştir. Ancak bu gücü düzgün bir biçimde kullanabileceğinden asla emin değilim.” Demiştir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend