Su Samurları Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

3 dakika


Avrasya ve Kuzey Afrika’da suların kenarlarında yaşarlar. Brezilya su samuru, tırnaklı su samuru, Hint su samuru ve deniz samurları en bilindik olanlarıdır. Amerika kıtasına mahsus olan türleri de bulunmaktadır.

Yapıları Ve Yaşam Biçimleri

Silindirik gövdelere sahiptirler. Kafa yapıları yassıdır ve küçük kulakları vardır. Bıyıkları uzundur. Su samutlarının ayakları ise kısa ve beş parmaklıdır. Kısmen perdeli yapıları vardır. Kuyrukları ile beraber 1.5 metre boya sahiptirler ve 15 kg ağırlığında olanları da vardır. Ortalama 12 sene yaşam sürdürmektedirler. Koşullara ve çevreye göre farlılıklar gösterebilirler. Bazı bölgelerde balıkçılar tarafından eğitilerek balık avında kullanılırlar. Su samutları sırt üstü yüzmeyi ve oyun oynamayı çok fazla severler. Genellikle kurbağa ve balık avlamaktadırlar. Aynı zamanda da kuş ve fare de yemektedirler.

Nesilleri Tükenen Türleri Ve Eğitilebilir Yapıları

Amerika’nın kuzey okyanus kıyısında yaşayan deniz samurlarının derisi kıymetlidir ve pahalıdır. Fazla avlandıkları zaman nesillerinin tükenme tehlikesi altına girmektedirler. Kanunlara göre türünün korunmaya çalışıldığı bir durum söz konusudur. Bu nesli tükenmekte olan tür karaya çok az çıkarlar. Genelde su için yaşamlarını devam ettirmektedirler. Ağırlıkları 40 kg civarlarındadır. Boz renginde kürkleri vardır ve genelde midye, istiridye, salyangoz ile beslenmektedirler. Yılda bir kez yavrulamaktadırlar. Sırt üstü yüzerken yavrusunu emzirebilmektedir.

Duygusal Ve Güçlü Aile Bağları

Dev su samurları büyük aile grupları halinde yaşayan sosyal hayvanlardır. Gruplar genelde üç ve sekiz üyeye sahiplerdir ve bu sayı toplamda 20 bireye kadar çıkartabilirler. Beraber uyuyan, seyahat eden ve oynayan su samuru aileleri oldukça güçlü bağlara sahiptirler. Davetsiz misafirlere karşı savunmaları işbirliği biçiminde de görünse, kendi aralarında saldırgan davranışları da bulunmaktadır. İşin saldırganlık kısmı ile yetişkin erkekler ilgilenmektedir. Alfa dişiler ise gözetleme gruplarını oluşturur. Bu hayvanlar fırsatçı beslenen hayvan grupları arasındadır. Yengeç ve yılan ile beslenmektedirler. Suyun altında oldukça iyi manevralar yapmaktadırlar. Avlarına aşağıdan ve yukarıdan saldırarak onları çeneleri ile tutmaktadırlar. Avlarını yakaladıktan hemen sonra ön bacaklarının arasında sıkıca tutmuş oldukları kafasından başlayarak tüketmeye çalışırlar. Vücutlarının ağırlıklarının %10’u kadar günlük yemek tüketirler.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend