Soğuk Hava Dalgasının Gelip Durduğu Balkanlar Hakkında İlginç Bilgiler

3 dakika


Balkanlar hakkında duyduğunuz zaman sizi şaşırtacak bazı bilgileri öğrendik. Öğrenmekle kalmamak adına müzik, dans ve yüzlerce kültürleri ile hepsi birbirinden farklı olan Balkan ülkeleri ile bilmek isteyecekleriniz için okuyabilirsiniz.

Moda Dünyası

Erkeklerin asla resmi kıyafetlerde vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan kravatın kökeni Hırvatlara dayanmaktadır. İlk kez askerlerin kıyafetlerinin bir parçası olarak kullanılmıştır. Sonra ise moda dünyasında nasıl yayıldığını, hatta kadınların bile kullanabildiği bir türde aksesuar haline gelmiştir.

Evrensel Katkı

Dil, herkesin iletişim kurması için gerekli olan bir araçtır. Keşke tüm dünya aynı dili konuşsa diye düşünsek de durum pek öyle olmuyor. Sırpların bu anlamda dünyaya bıraktığı bir kelime var. “Vampire” kelimesi dünya çapında kabul görülebiliyor.

Asla Susuz Kalmazsınız

Slovenya için konuşacak olursak, sokakta gezdiğiniz zaman bir yerden su almak yerine oradaki çeşmeleri kullanabilirsiniz. Çünkü burada akan musluk suları bile tertemizdir ve içilebilir. Doldurun mataranızı ve giderin susuzluğunuzu. Gezmeye devam.

Dumanlı Hava Sahası

Desteklemesek de sigara içenler adına konforlu bir alan sunabiliyor hava sahaları içerisinde olmak. Sırbistan’daki nüfusun birçoğu sigara tüketmektedir. Dünya ülkeleri arasında sıralamada en yüksek yerini alıyor. Bu yüzden de ülkenin her yerinde sigara içmek serbesttir.

Cinsiyette Seçicilik

Balkan ülkeleri arasında Arnavutluk’ta cinsiyete bağlı olarak kürtaj oldukça yaygın bir haldedir. Erkek bebek sahibi olmak isteyen bir ailenin kız çocuğu olduğunu öğrendikleri zaman kürtaj yapılabiliyor. Tam tersi için de geçerli bir durum söz konusudur ve istatistikler bunu dünyada yaptırıyor olan iki kişiden birinin Arnavut olduğunu göstermektedir.

Fiş Mevzusu

Yüzlerce euroluk bir alışveriş yapsanız da, bir ekmek alsanız da fiş almak zorunluluğu olan balkan ülkeleri arasında bu durum oldukça yaygın bir halde devam etmektedir.

San Francisco’nun Ardından

Saraybosna’dan bahsedecek olursak, 1885 yılında Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna ise, San Francisco’dan hemen sonra elektrikli tramvay hattını kurmuş ilk şehir olmuştur. Tam zamanlı olarak çalışan bu ulaşım aracı şehir genelinde bir ağa sahiptir.

Kosova Hakkında

Vatandaşlık hakkı doğuştan gelmemektedir. Ülkenin vatandaşı olmadığınız halde orada doğum yapsanız dahi çocuğunuza vatandaşlık verilmemektedir. Ancak ve ancak ebeveynlerinden bir tanesinin Kosova vatandaşı olması zorunlu bir durumdur.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend