Sivil Havacılık Dünyasının Hiç Bilinmeyen Gerçekleri

3 dakika


   Sivil havacılık dünyasının bilinmeyen birçok kural ve uygulamaları vardır. Güvenlik açısından bu kurallar insanların da ilgisini fazlasıyla çekmektedir. En ufak bir kuralın göz ardı edilmesi, sonu felaket ile bitecek kazalara sebebiyet verebilir.

Uçakların Pencereleri Neden Oval?

   1950’lerin başında Havilland, dünyadaki ilk ticari amaçlı jet uçağını geliştirmiştir. O yıllarda tam anlamı ile mucize olarak kabul edilmiştir. Ancak bir yılın ardından gökyüzünde paramparça olmuştur. Mühendisler sorunun ne olduğunu anlayabilmek için, uçağın her detayını gözden geçirmişlerdir. Sorunun nihayetinde bulunmasının sebebi uçağın pencerelerinin kare şeklinde olmasından dolayı ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Kare pencerelerin köşelerinde daha fazla basınç olacağı için bu basınç sadece uçuş sırasında artmaktadır. Bu durum ise uçağın parçalanmasına varabilecek sorun teşkil etmektedir. Bu sayede pencereler oval olarak üretiliyor.

Uçakların Kanatları Neden Yukarı Kıvrıktır?

   Uçuş esnasında, uçağın üst kısmında bulunan hava basıncı, kanadın alt kısmından daha düşüktür. Kanadın uç kısımlarından dolanan hava alt kısmındaki yüksek basınçtan diğer düşük basınca yönelik hareket etme eğilimindedir. Geçmişte, kanat uçlarının düz olması türbülanslara sebebiyet vermektedirler. Bilim adamları ve mühendisler, kanatların dayanıklılığını arttırmak ve yakıttan büyük tasarruf sağlamak için, kanat uçlarını yukarıya doğru kıvırmaya karar vermişlerdir.

Uçaklar Neden Beyaza Boyanır?

   Isının yansıtılması için beyaz renge boyanmaktadır. Bunun sebebi daha az ısı birikimini sağlamaktır. Bir diğer sebebi ise beyaz rengin daha az maliyetli olmasıdır. Kuşların çarpmasını önlemek, uçakta yer alan çatlak ve hasarları netleştirmek gibi sebepler için beyaz renk tercih edilmektedir.

Neden Uçaklara Soldan Binilir?

   Hepsinde olmasa da çoğunda ana yolcu girişi soldadır. Bunun sebebi, uçakların sağ tarafında bulunan bagajların yüklenmesi içindir. Bir diğer bilinen sebep ise, gemilerde yükleme rampaları sol tarafta bulunduğu için geleneksel düşünse yapısı ile üretilmiştir.

Pilotların Sakalları Neden Yoktur?

   Bazı havayolları pilotlarının sakallı olmalarına izin vermemektedir. Temel ve basit sebebinin altında yatan şey, oksijen maskesinin yüze tam oturmasını engellemesidir. Acil bir durumda pilotun uçağı kullanması imkânsız hale gelebilir. Durum böyle olduğu için pilotların sakal bırakmalarına izin vermemektedirler. Pilotların sakal bırakmamasının nedeni yolcuların güvenliğidir.

Neden Uçaklarda Ayakta Yolculuk Yapılmıyor?

   Yakın zamanda ayakta yolculuğun da gerçekleşebileceği üzerine çalışmalar gerçekleşmektedir. Bunun sebebi yolcuların daha az para ödeyeceği kanaatindedir. Ayakta yolculuk yapılmamasının sebeplerinden en önemlisi, acil bir durumda veya uçak türbülans yaşadığında yolcuların sakatlanabileceği, düşme gibi durumlarda ciddi sorunlar teşkil edeceği içindir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend