Şirin Hamsterları Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

2 dakika


Hamsterlar küçük yapıları ve şirin görüntüleri, bakımının da masrafsız olmasından dolayı çok sevilen hayvanlardan biridir. Laboratuvar hayvanı olması dışında evcil olarak da beslenmektedir. Sindirim sistemleri oldukça hassastır. Bundan dolayı beslenmelerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Birçok türü bulunan bu hayvanların hepsi gerek görüntüleri gerek renkleriyle oldukça sevimli yapılara sahiptirler.

Mahremiyet Onlar İçin Önemlidir

Keşfetmeyi çok severler. Titiz, hareketli ve meraklıdırlar. Mahremiyetlerine düşkün olduklarından dolayı kafeslerinde kendilerini güvende hissettikleri bir alan veya saklandıkları bir bölge oluştururlar. Bu güdülerini gidermek için çeşitli kafes aksesuarları barındırabilirsiniz. Sahiplenme özellikleri olduğu için kafeslerine parmağınızı sokarsanız muhtemelen sizi ısırırlar. Yeni ortamına ve size alışabilmesi için birkaç gün süre tanımanız gerekmektedir.

Ne Kadar Yaşarlar?

Birkaç hamster aynı anda beslenebilir. Genel olarak yalnız kalmayı tercih ederler. Çevresini ve kendisine ait olan eşyaları kokuları ile tanırlar. Bundan dolayı yavrularına dokunmamak gerekir. Yoksa yavrularınız tanıyamazlar ve onlara zarar verebilirler.

Oldukça hareketli, titiz ve bakımı kolay canlılardır. Ömürlerinde ortalama 50-60 gram olmaları idealdir. 3 sene kadar süren yaşamları bulunmaktadır.

Hamster Beslenme

Nasıl Beslenirler?

Sebze ya da meyve yedikleri zaman ihtiyacı olan suyu alırlar. Çerez tükettikleri zaman da az miktarda suya ihtiyaç duymaktadırlar. İçine düşebilmeleri ihtimaline karşı suyu kap yerine hamster suluklarında vermelisiniz ve suyu sürekli taze bulundurmalısınız. Portakal, karpuz, mandalina ve kavun gibi sulu meyveler, çiğ etler onlar için zararlıdır. Baharatlı besinleri uzak tutmanız gerekmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Beslenmeleri, bakımları ve yaşam koşulları doğru ayarlandığı takdirde oldukça uysal hayvanlardır. Çoğu zamanlarda sakin olan yeni bir ortama konulduğu zaman kavga etme ve saldırma istekleri duyarlar. Çiftleşme zamanında, dişi çiftleşmeye hazır olmadığı zaman erkek de dişi de bakıcılarına veya birbirlerine saldırabilirler. Eğer yaşadıkları kafes yüksekte ise, içinde tırmanma egzersizleri yapabilirler. Esnek ve gevşek vücut yapıları vardır. Derileri vücuduna tam yapışmamış durumdadır. Ön ayaklarında dört, arka ayaklarında beş tane parmak vardır. Koku alma duyuları fazlası ile gelişmiştir. Yavruları annelerini emerken ısırır gibi yaparak oyun oynamaya çalışmaktadırlar. Ancak bunu oyun olarak algılamayan anneler, duydukları acı sebepleri ile yavrularını öldürdükleri görülmüştür.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend