Sigmund Freud ile İlgili Bilinmeyenler

3 dakika


Gerçek ismi Sigismund Scholomo Freud olan Avusturalyalı bilim adamı, Freiberg kentinde 6 Mayıs 1856’da doğdu. O doğduğu zaman 41 yaşında olan babasının önceki evliliğinden iki tane çocuğu vardı. Freud’un annesi, kocasından yirmi yaş küçüktü. Freud’un babasının iş hayatındaki çalkantılı durumu onları Viyana’ya taşınmalarına zorladı. Annesi, Freud’a çok düşkündü. Ona altın Freud ismini vermişti.

Arkadaşlarına Karşı Oldukça Tuhaftı

Freud’un arkadaşları ile ilişkisi biraz tuhaftı. Bir meselede onlar ile aynı fikirde olmadığı zaman arkadaşlarını sadakatsizlik ile suçlardı. En yakın arkadaşlarından biri olan Carl Cung ile Freud bir konuda anlaşamadıklarından Freud bayılmıştı. Jung’un Freud’a söylediği bir sözü onu öldüreceği şelinde yorumlayan Sigmund Freud, bayılmanın bilinçaltı anksiyetelerine karşı olan savunma mekanizması olduğunu savunmaktaydı.

Senaryo Teklifini Reddetti

1925 senesinde Freud’un ünü dünyaya yayılmıştı. Film yapımcısı Goldwayn, Sigmund Freud’u dünyanın en büyük aşk uzmanı diye adlandırıyordu. Bütün zamanların en büyük aşk hikayeleri konusunda Freud’dan senaryo yazmasını isteyen Hollywood yapımcısı olan Goldwyn’i reddetti.

12 Sene Kokain Kullandı

Zararlı etkilerinin keşfedilmediği zamanlardan önce ağrı kesici, rahatlatıcı olarak biliniyordu. Freud, bu maddenin anti depresan etkilerini keşfetmiştir ve çeşitli nedenlerde kokaini savunmuştu. Bir dönem kendisi de kokain kullanmış olan Freud’un tıbbi saygınlığı, kokainin yan etkileri fark edilince sallandı.

Aşkı Yüzünden Doktor Oldu

Sigmund Freud, 26 yaşındayken daha kendisinden beş yaş küçük Martha Bernays’a aşık oldu.  Freud o zamanlar aile kurabilecek kadar maaş almıyordu. Bernays ile tanıştıktan altı ay sonrasında bilimsel araştırma kariyerini bıraktı ve doktor oldu. 3 sene botunca Viyana Hastanesinde eğitim aldı. Bu dönemde Almanya’ya taşınmış olan nişanlısını çok az gören Freud, dört yılın sonrasında 1886 senesinde evlendi ve altı çocukları oldu.

Oedipus Kompleksi Buluşu

Sigmund Freud 1897-99 seneleri arasında gördüğü rüyaları kayıt etti ve nevrozlarının kökenlerini bulmak amacı ile araştırdı. Buna göre Sigmund Freud’un nevrozları 1886 senesinde babasının ölümü ile alakalıydı. Kendini analiz ederken sıkıntılarının annesine karşı bulunan arzularından ve babasının annesine olan yakınlığına duyduğu kıskançlıktan olduğunu keşfetti. 1899 senesinde yayınlanan Rüyaların Yorumu isimli kitabına malzeme oldu.

Konuşma Terapisi

Günümüzde olan psikoterapistler arasında Freud’un teorileri ile alakalı birçok görüş ayrılıkları olsa da onun tekniklerinin pek çoğu hala kullanılmakta.

Hayatı boyunca tütün kullanmıştı, otuz kez ameliyat oldu. Ağız kanseri hastalığından 83 yaşında Londra’da vefat etti.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend