Sahra Çölü Hakkında Akılalmaz Bilgiler

3 dakika


Kimi için gereksiz bir toprak parçası, kimi içinse romantik kum havuzu. Afrika’daki 10 ülke boyunca uzanan Sahra Çölü, dünyanın en geniş çölü olmakla birlikte yaşam şartları bakımından dünyanın en zorlu yerlerinden birisidir. Bir duş seansınızda kullandığınız su miktarıyla, Sahra Çölü’ndeki yıllık ortalama yağış miktarı hemen hemen aynı diyebiliriz. Şimdi gelin Sahra Çölü’nün daha da ilginç olaylarına bakalım;

Sahra Çölü’ndeki İnanılmaz İklim Değişikliği

Bir zamanlar Sahra Çölü için aslında Sahra Yağmur Ormanları’ydı diyebiliriz. Yaklaşık 10500 yıl öncesinde Sahra Çölü’nde kimlik krizi denilecek türden bir olay yaşandı. Bunu bir tür maddi durumda kötüleşme ya da boşanma gibi algılamayın. Kriz, yeşilin sarıya dönüşü anlamına gelmekteydi. Sahra Çölü, binlerce yıl suyun çok, yeşilin bol ve canlı çeşitliliğinin  olduğu önemli bir bölgeydi. Beklenmedik bir anda bastıran yağmurlar belli bir süre sonra Sahra Çölü’ndeki toprağın verimini arttırıyor ve insanların bu bölgede tarım yapmasına imkan sağlıyordu. Fakat yaklaşık 7300-5500 yıl öncesinde yağmurlar azalmaya başladı ve bölge daha kurak bir yer haline geldi. Arkeolog David Wright, bunun sebebini insan etkisi olarak düşünüyor. Ona düşüncesine göre yanlış yapılan hayvancılık ve tarım uygulamaları Sahra Çölü’nün ortaya çıkmasına yol açtı.

Sahra Çölü’nde Kar Yağışı

Çöllere kar yağmaz gibi bir algının var olduğunu biliriz. Fakat Sahra Çölü bu algıyı zaman zaman yağan kar ile yıkıyor. 2016’nın Aralık ayında 37 yıl sonra ilk defa Sahra Çölü’nde bulunan Cezayir kenti Ain Sefra’ya kar yağmıştır. Aynı bölgeye 2017 yılında da kar yağdı. Hatta bu sefer yağan kar, kardan adam yapacak kadar çoktu. Aynı bölgede yağmaya adeta yemin eden kar, 2018’de de yağdı. Bazıları, bölgeye art arda yağan karın yeni normal olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor.

Sahra Çölü’nün Sevimli Sakini Benekli Kedi

2017 yılının Ekim ayında Sahra Çölü’nde Benekli Kedi yaşadığı farkedildi. Benekli Kedi nedir diye sorarsanız, doğada görülmesi oldukça zor bir kedi türü. Evlerimizde beslediğiniz kedilere benziyor olsalar da, Benekli Kediler diğer kedilere göre biraz daha ufak tefek canlılardır. Benekli Kedi’nin diğer ilginç özelliği ise ayak izi bırakmaması.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend