Saç Hakkında İlginç Bilgiler

2 dakika


Saç Hakkında İlginç Bilgiler
Saç Hakkında İlginç Bilgiler

 Saçlarımız fiziksel görünüş olarak düşünüldüğü bizim en önemli parçamız haline gelebilir. Şekil ve renk olarak istediğimiz gibi üzerinde oynamalar yapabildiğimiz saçlarımız hakkında bilinmeyen ilginç bilgileri sizler için derledik.

  • Saçlarımız ıslandığı zaman %25 oranında daha uzun gözükürler. Kuruluk saçımızın uzunluğunu kamufle eder ve normal boyundan çok daha kısa gözükmesine sebep olur.
  • Dünyada en yaygın saç rengi siyahtır. En nadir olanı ise kızıl renktir. Kızıl saçlı insanlar dünya nüfusunun sadece %1’lik bir kesimini oluşturmaktadır. Yani kızıl saça sahipseniz kendinizi özel hissetmeniz oldukça normaldir.
  • Bir saç teli ortalama olarak 100 grama kadar bir ağırlığı taşıyabilir. Saçınızda bulunan 150.00 civarı saç teli ise yaklaşık olarak 2 tane fili kolaylıkla taşıyabilirsiniz anlamına gelebilir. Düşünce olarak saçma olsa da bu bilimsel bir gerçek.
  • Sıcak hava koşullarında saçlarımız, normal koşullara göre daha fazla uzarlar. Ancak bu durum sizin fark edemeyeceğiniz kadar az farkla gerçekleşir. Eğer saçınızı uzatmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem kırıklarınızı saçınızda tutmamaktan başlıyor.
  • Saçınızın bir teli, sizin ile alakalı çok fazla şeyi ele verebilir. Buna kullandığınız ilaçlar, DNA’nız hatta illegal maddeler bile dahildir. Sadece tek bir saç teliyle, 30 bin yıl önceki atalarınızın hangi bölgelerde yaşamış olduğunu bulmak şu anki teknolojilere göre çok da zor değildir.
  • Saçlar sadece yaşlanma nedeniyle beyazlamazlar, saç beyazlamasının temel nedenleri arasında genetik özellikler ve stres bulunmaktadır.
  • Saçımızın atomik yapısını karbon, nitrojen, hidrojen ve sülfür oluşturmaktadır. Bu oralar ise %50 karbon, %17 nitrojen, %6 hidrojen ve %5 sülfürdür.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend