Rüyalar Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

3 dakika


Rüyalarımızın %10’unu hatırlayabiliriz. Uyandığımız zaman rüyamızın yarısını, 10 dakika içinde de rüyamızın fazlasını unuturuz. İstisnasız herkes rüya görebilir. Rüya görmediğinizin düşüncesindeyseniz eğer kesinlikle yanılıyorsunuz. Böyle bir şey olduğunda sadece insan rüyasını unutur. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin %70’i erkeklerdir. Kadınlar da rüyalarında erkek ve kadınları eşit görür bunun yanı sıra erkekler rüyalarında kadınlara oranla daha agresif duygular yaşalar. Her insan ortalama yılda 1460 rüya görür ve bu ortalamaya göre insan bir gecede 4 rüya görür. Bir insan hem rüya görüp aynı zamanda horlayamaz.

Karabasan

  • Uyku halindeyken insan vücudu beyindeki bir mekanizma tarafından felç bırakılır.
  • Bu mekanizmanın tetiklenmesi uykudan önce, sırasında, sonrasında oluşabilir. Karabasan görüldüğünde bazen emin olunmaz sebebi beynin bu mekanizmasının tam uyku halindeyken değilken bile harekete geçebiliyor olmasıdır.

Görme Engelli İnsanlar da Rüya Görebilir

  • Doğduktan sonra görme yetilerini kaybeden insanlar rüyalarında nesneleri, objeleri görebilmektedirler. Doğuştan görme engelli olan insanlar da rüyalarında görüntü görmek değil de sesleri duyarlar, göremedikleri nesnelere temasla dokunurlar, kokuları koklayabilirler.

Sadece Bildiğimiz İnsan Yüzleri!

  • Beyin rüyalarda kişiye yeni insan yüzleri icat etmez, insan rüyalarında gördüğü yüzleri hatırlayamasa dahi mutlaka gerçek hayatlarda bir yerde bir anlığına bile olsa görülmüştür. Hayat boyunca yüzlerce binlerce insan yüzü görülür bundan ötürü beyinde sonsuz bir yüz arşivi vardır.

Sembolik Rüyalar ve Duygular

  • Belirli bir nesne üzerine çok düşünülürse o nesne hakkında rüya görmek büyür olasılıktır. Rüyalar sembolik bir dilde ve derinlemesine rüya sahibiyle konuşurlar. Pozitif duygulara oranla negatif duygular rüyalarda daha çok hissedilir.

Hayvanlar ve Rüyalar

  • Uyuyan bir köpeğin, kedinin izlendiği sırada jest, mimik ve beden hareketlerinden, çıkarttıkları seslerden rüya gördükleri çok net anlaşılır.

Çocuklar ve Rüyalar

  • Çocuklar yetişkinlere göre daha uzun rüyalar görürler. Çocukların rüyaları ve çocukluğumuzda gördüğümüz rüyaların %40’ı kabuslardır ve bu rüyaların büyük bir bölümü hayvanlardır.
  • Çocuklukta siyah beyaz televizyon izleyen insanların, çocukluğunda renkli televizyon izleyen insanlara oranla tek renkli rüyalar gördüğü fark edilmiştir.

Sigara, Alkol ve Rüyalar

  • Uzun zaman sigara içen sonradan sigarayı bırakan insanlar rüya gördükleri zaman rüya gördüklerini fark eder ve rüyayı kontrol edebilirler. Nikotin bantlarının ise rüyaların hissettirdiklerini ve içeriklerini daha çok şiddetlendirdiğine inanılmaktadır.
  • Alkol insanın beynindeki aktiviteyi yavaşlatır çok derin bir uykuya dalmasına neden olur.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend