Romanya’yı Tanımak İsteyenler İçin Merak Edilenler

3 dakika


Balkanlar’da konumlanan Romanya’nın nüfusunun yaklaşık %90’ını Rumenler oluşturur ve başkenti Bükreş’tir. Rumence konuşulan ülkede para birimi Rumen Leyidir. Geniş yüzölçümü ile Avrupa’nın 12. ve dünyanın ise 82. ülkesi unvanına sahiptir. Avrupa’nın en büyük çingene nüfusuna sahip Romanya’ya dair az bilinen gerçekler ve merak edilenler aşağıda sıralandığı gibidir.

Ülke

Romanya, yarı başkanlık sistemine sahip demokrasi ile yönetilir. Parlamentosu, Beyaz Saray’dan sonra en büyük parlamentodur. Romanya ismi Roma vatandaşı anlamındaki Latince kökenli ‘’Romanus’’ sözcüğünden gelir. Romanya bayrağı, Çad bayrağı gibidir. Düşey mavi, sarı ve kırmızı bloklardan meydana gelir. Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Moldova ve Ukrayna olmak üzere beş ülke ile sınıra sahiptir.

Coğrafya

Avrupa’nın en bakir ormanları olma özelliğine sahip Karpat Dağları’nda 400’ü aşkın memeli türü yaşamaktadır. Tuna nehri, Romanya’da denize dökülerek Avrupa’nın en büyük yüzölçümüne sahip ikinci deltasını oluşturur.

Din

Romanya’nın çoğunluğu Ortodoks Hristiyan’dır ve Avrupa’daki en dindar ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Avrupa’nın en büyük Gotik mimari özelliklerine sahip kilisesi Braşov şehrinde yer alır. Aynı zamanda dünyadaki en yüksek tahta kilisesi Sapanta kasabasında konumlanır. Dünyanın en büyük kilise orgu da Siyah Kilise’dedir.

Edebiyat

Bram Stoker tarafından yazılan meşhur vampir Drakula’nın hikayesi Romanya’dan esinlenerek yazılmıştır. Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Vlad Tepes, Drakula karakterine ilham kaynağı olmuştur. Aynı zamanda dünyaca ünlü Karpatlar Şatosu da Jules Verne tarafından yine ülkeden esinlenilip kaleme alınmıştır.

Bilim

  • Sibernatiğin babası Romen matematikçi Stefan Odobleja’dır.
  • Henri Coanda 1910 senesinde havacılık alanında kullanılmış jet motorunun mucididir.
  • Petrache Poenaru, tükenmez kalemi icat etmiştir.
  • Nicolae Paulescu, insülini bulmuştur.
  • Tarihte ilk olarak doğalgaz sıkıştırma tesisi Romanya’da 1927 senesinde açılmıştır.

Spor

– 2008 senesinde Olimpiyatlarda, 38 yaşında birinci olan Constantina Dita maraton alanında altın madalya almaya hak kazanmış en yaşlı sporcudur. 

– Steau Bucrest, Romanya’nın en büyük futbol takımıdır ve kalecisi Helmuth Duckadam 1986 senesinde gerçekleştirilen Avrupa şampiyonasında art arda atılan 4 penaltıyı kurtarması ile tarihe adını yazdırmıştır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend