Renklerin Anlamını Biliyor Musunuz ?

4 dakika


Renklerin anlamı hayatımızı çeşitli şekilde şekillendirir aslında. Biz çok fark etmesekte renkler bizi çeşitli psikolojik şekilde etkiler. Renklerin anlamını bilirseniz bunu çeşitli şekilde kontrol ederek insanlara daha fazla etki edebilirsiniz.

BEYAZ

Beyaz rengi saflığı ve temizliği temsil eder. Bu yüzden gelinler beyaz renkli gelinlik giyerler. Beyaz şeffaflık ve güveni de temsil eder. Doktorların da beyaz giymesinin temel nedeni budur. Beyaz rengi seven insanları tanımlamak gerekirse bilge, aydın, düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş ve soğuk kanlı sıfatları yeterli olabilir. Beyaz rengi bunların yanı sıra evlerinizin boyasında kullandığını ışığı yansıtması sebebiyle evinizi daha geniş gösterir.

SİYAH

Siyah rengi bağımlısı olduğumuz bir renktir. Hemen hemen her zaman her eşya veya giysimiz de siyah rengini kullanırız, kullanmayı da severiz. Ancak anlam bakımından biraz tartışmalı bir renktir. İyi de olabilir kötü de. Siyah renkten hoşlanan insanları özgüvenli, azimli ve kararlı kişiler olarak tanımlamak mümkün. Siyah rengi insanın üzerinde ki yapısına göre de değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden hem iyi hem kötü olarak nitelendiriliyor.

KIRMIZI

Kırmızı rengi hareketlilik ve canlılığı, aşkı, tutkuyu simgeleyen renktir. Tutuku ve aşk hangi renktir diye sorduğumuzda aslında aklımıza ilk gelen renk siyahtır. Kırmızı rengi bunları temsil etmekle birlikte tehlikeyi de simgeler. Trafik ışıkların da “Dur” olarak kullanılması, levhalarda tehlikeli uyarılarda çoğunlukla kırmızı rengi kullanılır. Kırmızı rengi iştah açıcı bir renk olarakta kullanılır. Yemek firmalarının çoğunlukla kırmızıyı kullanmalarının sebebi budur. Dışarda yemek yediğimiz de nerden yediğimizi ve o firmalarının logolarının hangi renk olduğunu düşünün. Hatta eve yemek istediğimiz de çoğunlukla hangi firmalar bize yemeği getirir? O firmanın rengini düşünün.

YEŞİL

Doğa’nın rengi olduğundan bize ilk olarak sakinlik verir. Ağaçlar, çimler, dağlar, bayırlar, ovalar bunlar hep yeşil renktedirler. Bu yüzden bize sakinlik ve huzur veren renktir. Hastahanelerin kullandığı logoların çoğunlukla yeşil rengi tercih etmesinin sebebi rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Bu rengi kullanmayanlarda büyük ihtimalle renk psikolojisini bilmiyordur. Yeşil renk ortamlarda insanların daha az mide ağrısı çektiği tespit edilmiştir. Sakız paketlerinde ve sebze satılan yerlerle de yeşil en çok tercih edilen renktir. 

MOR

Mor rengini çoğunlukla kadınlarla ilişkilendiririz. Çünkü mor rengi asaleti temsil eder.  Dinamik bir renk olan mor romantizmi, duygusallığı ve tutkuyu da simgeler. or rengin sağladığı gösterişi dekorasyonlarında kullanmayı ve evlerine gösterişli bir hava vermeyi sever. Mor’un daha açık olan rengi ise genellikle insanlara ilham verir. Mor rengi seven ve mor renkten ilham alan kişiler genellikle duygusal ve ruhsal dünyasına önem veren kişiler olur.

MAVİ

Araplar mavi taşların, firuzenin kanın akışını yavaşlattığına inanır. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Mavi özellikle lacivert verimliliği, otoriteyi ve sonsuzluğu ifade eder. Dünyadaki birçok markanın logosu mavi renktir. Bankaların da logolarında en çok kullandıkları renk yeşil ve mavidir. Mor renginin anlamı genellikle, uyum, sadakat ve verimlilik olarak tanımlanabilir. Dinginliğin anlamına sahip olan bu renk insanı alıp huzurun kucağına koyuyor. Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir, bu nedenle yemek zincirlerinde mavi rengi hiçbir şeyde kullanmazlar.

SARI

Sarı genellikle dikkat çekici ve geçici bir renk olarak anılır. Kendini hemen belli eden ve dikkatleri üzerine çeken bir renktir. Taksilerin sarı renkte olmasının nedeni budur. Dikkat çekici olup fark edilmeleri önemlidir. Trafik polislerinin sarı rengi kullanmasının temel nedeni budur. Gece karanlığında fark edilmek için bu rengi kullanırlar. Ülkemizde sarı rengi logosunda kullanan tek banka hatta belki de dünyada Vakıfbank’tır. Sarı geçiciliği ve ölümü hatırlatır. Sarı renge boyanmış odalarda çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli oldukları belirlenmiştir.

PEMBE

Pembe karşı tarafa rahatlık hissi gönderir. Özellikle ödeme yapacağımız kişiler pembe giydikleri takdirde kendimizi daha rahat hissederiz. Narin bir renk olan pembenin aynı zamanda insanlarda sakinleştirici bir etkisi de vardır. Dinginliği ve mutluluğu ifade eder. Sinirli bir kişinin öfkesini yenmesinde ve sakinleşmesinde pembenin rolü hayli büyüktür. Hatta bir hapishanede demir parmaklıkların pembeye boyanmasından sonra mahkumlarda sakinleşmelerin görüldüğü bile olmuş. 


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
albay

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend