Renk Körlüğünü Düzelten Kontakt Lens Elde Edildi!

2 dakika


RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR ?
insanların belirli renkleri birbirinden ayırmakta zorlandığı ya da ayıramadığı görme bozukluğuna renk körlüğü deniyor.

RENK KÖRLÜĞÜ NASIL TESPİT EDİLİR?

Çoğunlukla erkeklerde görülen ve renk körlüğünün en yaygın çeşidi olan döteranomali yeşil ışığı algılamaktan sorumlu fotoreseptörler (ışık almacı) kırmızı renklere tepki verdiği zaman gerçekleşiyor. Renk körlüğü insanların günlük hayatlarında, örneğin kimi meyvelerin olgun olup olmadığını, kimi besinlerin pişip pişmediğini ya da trafik lambalarında hangi renk ışığın yandığını ayırt edememe gibi pratik sorunlar yaşamasına neden oluyor.

Tel Aviv Üniversitesinden Sharon Karepov ve ekibi, döteranomaliyi düzeltmek üzere geliştirdikleri lensi üretirken, spesifik optik özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanan yapay ince filmler olan metayüzeylerden yararlandı. Nano-ölçekli altın elipslerden yapılan meta-yüzeyler son 20-30 yıldır üzerinde yoğun şekilde çalışılan malzemeler ve içlerinden geçen ışık üzerinde spesifik etkiler oluşturacak biçimde tasarlanabiliyorlar. Geleneksel olarak düz yüzeyler üzerinde üretilen meta-yüzeyleri kontakt lenslerin kavisli yüzeylerine uygulamak araştırmacıların bu süreçte karşılaştığı sorunlardan biriydi ancak çözümünü bularak bunu başardılar. Araştırmacıların renk körlüğü simülasyonlarından elde ettiği sonuçlara göre meta-yüzey temelli yeni kontakt lensler renk kontrastı kaybını gidererek renk algısını 10 kata kadar iyileştirebiliyor.

Araştırmacılar mevcut kontakt lenslere yeni ve amaca uygun olarak tasarlanmış yeni işlevler kazandırmaya dayalı bu yaklaşımın renk körlüğünün başka türlerine ve hatta başka göz hastalıklarının tedavisine yönelik olarak da benimsenebileceği görüşündeler.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
mert

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend