Plastikler Hakkında Muhtemelen Daha önce Duymadığınız Doğrular

2 dakika


Plastik, gezegenimiz için olmazsa olmaz olarak görülen, ancak giderek gezegenimizi daha fazla kirleten bir madde. İnsanlar 100 yıllardan beridir plastikler içerisinde gıda, kimyasal gibi birçok madde taşıdılar. Plastikler daha çok içeceklerde kullanılıyor gibi düşünülse bile işin doğrusu bu değil.

Her yıl tonlarca plastik tek kullanımlık olmasından dolayı okyanuslara atılıyor, bu da kirlilik seviyesini rekor düzeyde arttırıyor. Özellikle Çin gibi nüfusu çok yüksek olan ülkelerde plastik kullanımı gezegene büyük oranda zarar verecek düzeylere yükselmiş durumda.

Kenya’da Hapis Cezası Veriliyor!

Plastik poşet kullanımı gibi durumlarda Kenya hükümeti gerçekten ciddi cezalar veriyor. Bu cezalar hükümet tarafından her yıl belirleniyor ve 2020 yılı için 38.000 dolar para cezası ve 4 yıl hapis olarak uygulanıyor. Bu cezayı yemek istemeyen Kenyalılar ise plastik kullanımına son derece dikkat etmeye başlamış durumdalar.

Bir Kişi Her Yıl Ortalama 2 Kilonun Üzerinde Plastik Kullanıyor

Dünya’da her bir insanın yılda ortalama 2.2 kilodan daha fazla plastik kullandığı tahmin ediliyor. Bu durumun özellikle gelecekte çok büyük sınavlar vermemize sebep olabileceği, bu sebeple özellikle plastiklerin kullanımının özellikle devletler tarafından cam gibi alternatiflere yönelerek azaltılması, veya plastiklere karşı daha radikal çözümler bulunması öneriliyor.

Plastikler Tek Kullanımlıktır

Plastiklerin %89’undan daha fazlasının tek kullanımlık olduğu biliniyor. Kola şişesi gibi plastiklerin özellikle tek kullanımlık olarak değerlendirildiği, bazılarının ise kullanıcılar tarafından tekrar tekrar kullanıldığı bilinmekte. İnsanların bu şişeleri defalarca kez kullanmaları da önerilmediği için, bu sebeple bu şişeler genelde tek kullanımlık olarak kullanılmaktadır.

Plastiği Yiyor Ve İçiyoruz!

Plastik maddeler içerisinde yer alan içecekler özellikle asitli içeceler plastiğin incelmesine sebep oluyor. Bu mikro plastik parçalarını içtiğimiz, yediğimiz anlamına gelen bir şey. Ancak bu parçaları mikro parçalar olduğundan ötürü göremiyoruz.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend