Para’nın Tarihi

3 dakika


Para devlet tarafından bastırılan, ülke içinde ödeme aracı olan ve üzerinde sayı değeri yazılı nesnedir. Kağıt ya da metal olarak kullanılır.

İlk Para

 • Avrupa’da kağıt para ilk İsveçililer tarafından tedavüle sokulmuştur. Bu tarihten tam 700 sene önce Çinliler kağıt parayı zaten kullanmaktaydılar. Yani ilk kağıt parayı Çinliler bulmuşlardır. O zamanlar en çok kullanılan paralar bakırdan yapılmaktaydı.
 • Yüzlerce madeni parayı bir yerden bir yere taşımak çok riskli ve maliyetli bir işti. Bundan ötürü Çinli tacirler, bakır paraları alıp üstüne bakır paranın değerini yazdıkları bir senet düzenleyip ticaret yaparken bu senetleri kullanmaktaydılar.
 • 200 yıl boyunca bu senetler kağıt para gibi kullanılmaya devam edildi.
 • Yaygınlaşması Song Hanedanında gerçekleşti.

Parasız İmparatorluk Kurmak!

 • İmparatorluklar savaşlardan çok parayla kurulmakta ve milletler para göre hareket edebilmekteydiler.
 • Tarihte para olarak tekstil ürünlerini ve fasulyeleri kullanan Maya ve Aztekler’den ayrıca İnkalar’ın para konsepti yoktu. Alışverişleri genelde trampa ile yapmaktaydılar.
 • İnkalar koca imparatorluğu doğrudan ekmek sömürüsüyle kurmuşlardır.
 • Mit’a ismi verilen sistemle 15 yaşından fazla olan erkekler senenin belirli zaman diliminde bedava bir şekilde devlet için çalışmaktaydı. Bedava emekle İnka Devleti 23 bin kilometre uzunluğunda yol ağı yaptı. Karşılığında halka temel gereksinimlerini bedava vermekteydi.

Orta Çağ’da Kredi

 • Orta çağda halk okuma yazma bilmiyordu ve hesap hataları çok fazla olmaktaydı. Çözümü sopada buldular. Tüccar ve alıcı beraber uzun olan sopayı temizleyip üstüne toplam borcu gösteren çizikler atıyorlardı. Sonradan sopa iki parçaya ayrılıyor bir kısmı kredi veren tüccara diğeri de borçlu olan alıcı da kalıyordu. Tüccar borcunun hangi kısmını ödüyorsa sopa birleştirilip ödenen borcu gösteren kısım siniyordu. Toplan borç tekrardan hesaplanmaktaydı.

Yüz Trilyon Dolarlık Para

 • 2008 senesinde Zimbabve’de enflasyon yüzde 471 milyon olmuştu. Polistik istikrarsızlık, iç çatışmalar gerçekten akıl almaz ekonomi politikasıyla para değersiz hale gelmiştir. Hükümet çareyi yüz trilyon dolar değerinde banknot basmakta bulmuştur ama böyle de sorun halledilememiştir. Enflasyon artarak devam etti. Artık Zimbabve para basmamayı kabul etti ve tamamen yabancı paraları kullanma kararı almıştır. Enflasyon ancak bu şekilde düşmüştür.

Fareler 1 Milyon Doları Yedi

 • Uyuşturucu baronu Escobar bir ara günde yaklaşık beş yüz milyon dolar kazanmaktaydı. Kardeşinin dediğine göre sadece yüz dolarlık banknotları bantlamak için bin dolarlık bant almışlardır. Paraları depoda saklamışlar ve fareler tarafından bu paralar yenmiş ve kullanılamaz hale gelmiştir.
 • Adam da o kadar çok para vardı ki bugün ki 200 milyar 700 milyon lira parasının kaybolduğunu bile sonradan fark etmiştir.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend