Osmanlı’nın Tek Kadın Padişahı; Emine Valide Paşa

2 dakika


Emine Valide Paşa Osmanı dönemindeki paşa unvanına sahip ilk ve tek kadındır. Kendisi Mısır Hidivi 2. Abbas Hilmi Paşa’nın annesidir. Adının tam şekli Emine Necibe İlhami Hanım Sultan’dır. İstanbul’da hayata gelmiştir. Babası Damat İlhami Paşa, annesi ise Sultan Abdulmecid’in kızı olan Münire Sultan’dır. Valide Paşa hayat arkadaşı olarak kendine kuzeni Mısır Hidivi Mehmet Tevfik Paşa’yı seçmiştir. Bu evlilikten Abbas Hilmi Paşa dünyaya gelmiştir. 1. Dünya savaşı tüm dünyayı yakıp yıktığı sırada Osmanlı Devleti’nin de savaşa girmesi, İngiltere’nin Abbas Hilmi Paşa’yı Mısır Hidivi olarak tanımadığını ilan etmesinin üzerinde, Emine Valide Paşa, Mısır’dan ayrıldı ve İstanbul’a yerleşti.

Paşa Unvanı

Yaşadığı dönemde kibarlığı, asaleti ve güzelliğiyle tanınan Emine Valide Paşa’ya Osmanlı döneminde bir ilki gerçekleştirmesini sağlayan Paşa unvanını 2. Abdulhamit tarafından verildi. Osmanlı’da alışılmadık bir unvanla şereflendirilen Emine Valide, kendisi de dönemine göre alışılmadık lakabı kadar sıra dışı kişiliğe sahipti.

Emine Valide Paşa Yalısı

Emine Valide Paşa İstanbul’a yerleştikten sonra, günümüzde Mısır konsolosluğu olarak kullanılan yalıda yaşamaya başlar. Ama yalının tarihi aslında bu dönemden daha eskidir. 1781 senesine dayanmaktadır. Boğazın incilerinden olan yalı daha sonrasında 2. Mahmut’un sadrazamı Rauf Paşa tarafından satın alındı ve yenilendi. Daha sonrasında ise Tazminat dönemi sadrazamlarından Ali Paşa yalıyı salın aldı ve buranın sahibi oldu. Ali Paşa vefat ettikten sonrasında ise yalının yeni sahibi, mirasçılarından satın alınması suretiyle 2. Abdulhamid olmuştur. 2. Abdulhamid bu yalıyı Emine Valide Paşa’ya hediye etmiştir. Emine Valide Paşa Mısır’dan geldiği zaman kaldığı ev bu yalı oldu

Emine Valide Paşa, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra meşhur yalıyı yeni devletin hizmetine hediye etmeye karar verdi. Bu kararı için adımlar atmak üzere kurumlarla resmi yazışmalara başladı. Ancak yazışmalarda Emine Valide Paşa’nın hoşuna gitmeyen bir detay vardı. Kendine Abdulhamid yani Osmanlı Devleti tarafından verilen Paşa unvanı artık resmiyette geçmiyordu. Artık yeni devlet için o Paşa değil, Bebekli Emine Hanım’dı. Bu durumdan çok rahatsızlık duydu ve yalıyı hediye etme kararından vazgeçti.  Ölünceye dek oturma şartı ve öldükten sonra da av köşkünün yıkılması şartıyla yalıyı Mısır Hükümetine bağışladı.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend