Osmanlıda Tahttan İndirilmeye Neden Olan; Samur Devri

4 dakika


1640-1648 seneleri arasında 8 yıl Osmanlı tahtında kalan, en gizemli saltanat devrine sahip padişahlardan biri olan padişah Sultan İbrahim’dir. Babası vefat ettiği zaman daha 3 yaşındaydı. Ağabeyi 2. Osman, yeniçeriler tarafından öldürüldü. Tekrardan ağabeyi 4. Murat’ın saltanatı zamanında diğer kardeşleri ortadan kaldırılmasını seyretti. Bütün bu yaşadıkları yüzünden sürekli bir ölüm korkusunun içindeydi. Psikolojisi tamamen bozulmuştu. Kimilerine göre deliydi kimilerine göreyse Osmanlı hanedanını yok olma tehlikesinden kurtarmıştı.

Sultan İbrahim’in ağabeyi 4. Murat’ın saltanatı sırasında hanedanın bekası için diğer üç kardeşi öldürtmüştü. Sultan İbrahim, ailesinden pek çok kişinin ölümüne şahit olduğundan psikolojisi baya bozulmuştu ve zihinsel rahatsızlıklara tutulmuştu.

Ağabeyinin Ölümüne İnanamadı

Tüm hayatı boyunca ölümü bekleyen Sultan İbrahim, ağabeyi öldükten sonra vezir Kemankeş Kara Mustafa’nın, kendisine dışarı çıkması gerektiğini artık padişah olduğunu söylemek için geldi ve İbrahim bunun bir tuzak olduğunu, öldürüleceğini düşündü. Kapısını kilitledi, dışarı çıkmayı reddetti.

En sonunda annesi olan Kösem Sultan’ın iknası ile dışarı çıktı, ağabeyi Murat’ın cenazesini gördü ve sonra gerçekten tahta çıkacağına inandı. Sultan İbrahim padişah olmuştu ama başka sorunlar ortaya çıktı. Sultan İbrahim’in çocuğu yoktu, ona bir şey olursa eğer tahta geçecek varisi olmayacaktı. Bu nedenle Osmanlı hanedanı sona erme tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Osmanlı Soyunun Kurtarılması

Hanedanın geleceğinden dolayı Sultan İbrahim’in derhal bir erkek çocuğunun olması gerekli idi. Zira bu durumdan halk memnun değildi, toplum da endişeliydi. Bu nedenle başta annesi Kösem olmak zere haremdeki görevliler padişahı cariyeler ile ilişkide bulunması için yönlendiriyorlardı. Padişaha hareminde hiçbir şeyi eksik etmeyecek hizmette bulunuyorlardı.

Amaçları padişaha hizmetten çok, doğacak şehzadelerle hanedanın geleceğini güvence altına alabilmekti. Ama cinsel gücü arttırabilmesi için padişaha verilen türlü macunlar ve ilaçlar ile otlar Sultan İbrahim’in zihnini, aklını bulandırmaktaydı. Bu durum iki sene sürdü ve ancak 1642 senesinde şehzade Mehmet hayata geldi. Sonrasında onun kardeşleri Ahmed, Süleyman, Orhan, Selim, Murat doğdu. Artık saltanat tehlikede değildi.

Cinci Hoca’nın Tavsiyeleri

Bu sıralarda Cinci Hoca adıyla birinin ismi duyulmuştu. Söylenenlere göre bu zatın nefesi çok kuvvetli, büyü ve sihri bilen bir kişiydi. Hastaları hızlı bir şekilde iyileştirirdi. Kösem Sultan, Hüseyin hocayı çağırarak Sultan İbrahim’i tedavi etmesini istedi. Hoca Hüseyin bir şeyler yaptı ve padişah şifayı buldu. Sonra Cinci Hoca’ya ödül olarak saray verildi ve kazasker yaptırdı.

Sultan İbrahim’in Sağlığı Tekrardan bozuldu

Sultan İbrahim’in psikolojik sıkıntılarına çare bulunamıyordu. Girit üzerine başarılı sefer yapmışlardı. Ama padişah adanın komple fethedilmemiş olmasına kızmıştı. İbrahim sinirlenerek Yusuf Paşa’yı boğdurttu. Padişah artık masum insanları da idam ettiren korkutucu biri haline gelmişti.

Harem Hayatı

İslam’da dört kadınla evliliğe izin verilmekteydi ama Sultan İbrahim sekiz kadınla evlenmişti. Şişman kadınları severdi, dev kadın isterdi.

Meşhur Samur Kürkü Olayı

Erkek varis kalmadığı için etrafı cariyeler ile donatılan, hocalar tarafından okutulan Sultan İbrahim, bir gece Yahudi cariyenin kendisine anlatmış olduğu sarayını samurla kaplayan kral masalından çok etkilendi ve samur kürküne merak sardı.

Valilere fermanlar gönderdi ve Samur ve cinsel gücü arttıran amber temin edilmesini emretti. Pahişah’ın samur tutkusu yüzünden samurun fiyatları on katına çıktı. İbrahim, harem odasını, sarayın pencerelerini samur kürküyle kaplattı. Samur kürkü vergisinin yüzünden bazı tarihçiler bu döneme samur devri demişlerdir.

Sultan İbrahim Tahttan İndirildi

Padişah’ın merakı olan samur kürkleri, saltanatının sonu oldu. Aynı zamanda hazinenin çoğu kısmı hareme harcanıyordu, askerlerin ulufeleri verilemez oldu. Halksa depremleri, yangınları padişahın uğursuzluğuna yoruyordu. Sultan İbrahim tahttan indirildi yerine küçük yaştaki oğlu 4. Mehmet geçirildi. Resmiyette böyle göründü ama asıl yönetim İbrahim’in annesi Kösem Sultan’ın emrine geçti. İbrahim, tahttan indirilirken son sözü Elhamdülillah cemaat başıyım cümlesi olmuştu.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend