Oscar Ödüllü En İyi Filmler

8 dakika


1. Baba – The Godfather (1972)

Dünya sinemasında çok az film hem her çevreden eleştirmen ve yönetmen tarafından saygıyla anılmış hem de izleyici kitlelerinin sevgi gösterisine maruz kalmıştır. Francis Ford Coppola’nın suç filmlerinin en önemlilerinden biri olan Baba’sı bunların başında geliyor. Önemli sinema dergisi Sigh t& Sound’un dergisinin 1952’den bu yana on yılda bir yaptığı gelmiş geçmiş en iyi filmler soruşturmalarının sonuncusuna, 2012’de yapılanına baktığımızda Baba, eleştirmenler listesinde yirmi birinci, yönetmenler listesinde ise yedinci sırada karşımıza çıkıyor. Tamamen kullanıcı oyları ile oluşturulan IMDb Top 250 listesinde -bu metin kaleme alındığın esnada- ikinci sırada yer alır bu efsanevi yapım. Mario Puzo’nun kendi romanından hareketle yönetmen Coppola’yla beraber beyazperdeye aktardığı son derece güçlü metin, organize suç şebekesi şeklinde işleyen bir ailenin hikâyesinden, enfes rejisinin de yardımıyla çok katmanlı sinematik bir anlatıya dönüşüyor.

2. Geceyarısı Kovboyu – Midnight Cowboy (1969)

70’lerin arifesinde, New York’un kalabalık sokaklarında kovboy çizmeli, kovboy şapkalı, neredeyse western filmlerinden fırlamış gibi görünen genç bir adamın ne işi vardır? John Schlesinger’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Geceyarısı Kovboyu, tam olarak bu sorunun cevabını arar -ve aslında verir. Yaklaşık iki saat boyunca güçlü, tuttuğunu koparan beyaz Amerikalı erkeğin simgesine dönüşmüş olan kovboy imajını yerle yeksan eden anlatı, 60’larla birlikte dönüşmeye çoktan başlamış bir dünyada, bu türden “ikon”ların yeri olmadığını olabilecek en tavizsiz şekilde gözler önüne serer belki de. Hem Dustin Hoffman hem de Jon Voight’ın harika performanslar sergilediği, üç Oscarlı Geceyarısı Kovboy’u Amerikan rüyası mevhumuna dair çekilmiş en iyi filmlerden biridir kesinlikle.

3. Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs (1991)

80’lerle birlikte iyice hareketlenen postmodernist sinema anlayışının en önemli temsilcilerinden biri olan Jonathan Demme’in imzasını taşıyan Kuzuların Sessizliği filminin, Oscar tarihi açısından da ayrıksı bir yerde durduğu söylenebilir. Zira film, gönül rahatlığıyla korku-gerilim janrına dâhil edilebilecekler arasında En İyi Film Oscarı’nı kazanmış yegane yapım. Anthony Hopkins’in performasıyla Hannibal Lecter’ı 15 dakikalık ekran süresine rağmen beyazperdenin gördüğü en kompleks katillerden birine dönüştürdüğü ve Jodie Foster’ım genç FBI ajanı Clarice Starling rolünde harikalar yarattığı Kuzuların Sessizliği, sadece En İyi Film değil, dört ana kategoride daha (En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo) heykelciğe uzanmıştı o yıl. Seri katil filmleri alt türünün psikolojik gerilim unsurlarıyla zenginleştiği, cinsiyet rollerinin altüst edildiği, sinema tarihinin gördüğü en büyük anti-kahramanlarından birinin perdede arz-ı endam ettiği bir başyapıttır Kuzuların Sessizliği.

4. Parazit – Gisaengchung (2019)

10 Şubat’ta Türkiye saati ile sabaha karşı sahiplerini bulan Oscar ödüllerinin tarihi bir anlamı da vardı. Bong Joon-ho’nun geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmasından bu yana yere göğe sığdırılamayan filmi Parazit, süresi neredeyse bir seneye varan bu şanlı yürüyüşünü ödül sezonunun sonunda En İyi Film Oscarı’nı kazanarak taçlandırdı. Böylelikle bu ödüle ulaşan, İngilizce olmayan ilk film olarak tarihe geçti. Güçlü bir sinema ülkesi olan Güney Kore’nin herhangi bir dalga Akademi Ödülü’ne ulaşan ilk filmi olması da cabası. Sınıf farklılığına dair yerel olduğu kadar evrensel olmayı da başaran bir anlatı kuran Parazit, politik sinemaya güncel bir bakış getirmesine ek olarak, neredeyse kusursuz olan senaryosu, incelikli rejisi ve müthiş kurgusu ile tam bir sinema şöleni.

5. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2003)

Peter Jackson’ın Yeni Zelandalı heveskâr bir sinemacıdan, bir yıldız yönetmene evrilmesine sebep olan dev üçlemenin finalini oluşturuyordu The Return of the King. Frodo’nun yolculuğunun sona erdiği, Gandalf, Aragorn, Legolas, Gimli ve sevdiğimiz bütün karakterlerin epik bir finalle veda ettiği serinin son filminde Jackson, Tolkien’in dünyasını, kendi dünyası ve görsel vizyonuyla birleştirmiş, pürist hayranları kızdıran tarafları olsa da, geneli itibarıyla çoğunluğun takdirini kazanan bir uyarlamaya imza atmıştı. Akademi, önceki iki filmde adaylığa boğduğu seriye, henüz En İyi Film Ödülü’nü vermemişti. 11 kategoride aday olan film, En İyi Film Ödülü dahil bu kategorilerin hepsinde Oscar’ı kucakladı. Peter Jackson’ın En İyi Yönetmen Ödülü’nü de kazandığı törene film tam anlamıyla damgasını vurmuştu.

6. Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1992)

Thomas Keneally’nin kitabından Steven Spielberg’in sinemaya uyarladığı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında sayısız insanı konsantrasyon kamplarından kurtaran Oskar Schindler’in gerçek hikâyesini anlatan film, gösterime girdiği dönemin fırtına yaratan filmlerinden birine dönüşmüştü. Akademi’nin kayıtsız kalamadığı film, 12 kategoride Oscar’a aday gösterilmiş ve bu kategorilerden yedisinde ödüle uzanmayı başarmıştı. Yıllar geçse de filmin başrol oyuncuları Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley’nin antolojilik performansları, John Williams’ın olağanüstü özgün müzik çalışması hafızalardan silinmedi.

7. Guguk Kuşu – One Flew Over Cuckoo’s Nest (1975)

Ken Kesey’in aynı adlı romanından uyarlanan Guguk Kuşu, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkûmun hikâyesini ele alır. Söz konusu mahkûm, bu süre içerisinde hem kaçma planları yapar hem de akıl hastanesindeki diğer hastalarla farklı bir diyalog kurar. Jack Nicholson’ın canlandırdığı Randle Patrick McMurphy, terapilerdeki başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle ise diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred ile büyük sorunlar yaşamaktadır. Tüm bunlar, Miloš Forman’ın yönettiği bu başyapıtın bir özgürlük destanına dönüşmesi için uygun şartları sağlarken, ortaya çıkan sonuç da bu potansiyelin hakkını sonuna kadar verir. En İyi Film Oscarı’nın yanında dört ana kategorinin daha galibi olan Guguk Kuşu, Akademi Ödülleri tarihinin en başarılı yapımlarından biridir.

8. İhtiyarlara Yer Yok – No Country For Old Men (2007)

Yazarlar Sendikası’nın grevinden dolayı “Oscar filmleri”nden ziyade sanatsal kaygıları ön planda tutan yapımları Akademi Ödülleri için yarışırken gördüğümüz 2007’nin kazananı İhtiyarlara Yer Yok olmuştu. Ve bu özelliği Coen Kardeşler’in imzasını taşıyan bu filmin yakın dönemde en iyi film seçilen yapımlar arasında özel bir konuma yerleştirdi. Kader, vicdan ve şiddet sorgulaması olarak yorumlanabilecek bir hikâye anlatan film, Akademi’nin konvansiyonel yapısını bozması, başta Javier Bardem’in canlandırdığı Anton Chigurh olmak üzere unutulmaz karakterleri ve Roger Deakins’in göz alıcı görüntüleri ile hafızalara kazınmıştır. Kadın Avcıları – The Ladykillers ve Dayanılmaz Zulüm – Intolerable Cruelty ile yarattıkları hayal kırıklığının ardından gelen İhtiyarlara Yer Yok, Coen Kardeşler’in yeniden doğumunu da müjdeleyen filmdir aynı zamanda.

9. Baba 2 – The Godfather: Part II (1974)

En İyi Film Oscarı kazanan iki devam filminden biri olma özelliğini taşıyan Baba 2, serinin ilk filmde kurulan geniş dünyayı, daha da genişletmeyi başarır. İlk filmde Marlon Brando’nun efsaneleştirdiği Vito Corleone karakterinin gençliğine Robert De Niro’nun hayat verdiği film, hem flashback‘lerle efsanevi mafya liderinin gençliğine alan açar hem de Al Pacino’nun Michael Corleone’nin yaşadığı dönüşümün sonuçlarına odaklanır. Bu suç anlatısının ulaşabileceği genişlik, toplamda altı Oscar kazanmış olan Baba 2’yi bir başyapıta çeviren detayların başında geliyor.

kaynak: www.filmloverss.com


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
albay

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend