Okyanuslar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

2 dakika


Aldığımız oksijenin %70’ini üreten okyanuslar büyük, derinlik özelliği ile bilinirler aynı zamanda gizemleri ile de dikkat çekmişlerdir. Özellikle bilim insanlarını cezbetmiştir. Okyanuslarda binlerce farklı türde canlı bulunmaktadır ve hala daha aydınlatılamayan birçok sırrı vardır. Işık okyanuslara en fazla 200 metreye kadar inebilir daha aşağısı karanlığın hakimiyetindedir. Okyanusların hala sadece %5 kadar kısmı keşfedilmiştir, araştırmalara rağmen okyanusların büyüklüğünden ve derinliğinden en çok da suyun basıcından dolayı %95’i hala keşfedilememiştir. Dalgıçların belli bir yerden sonra dalabilmesi imkansız denecek kadar zordur.

  • Dünyadaki aktif ve sönmüş olan yanardağların %75’i Pasifik Okyanusundaki Ateş Çemberinde bulunmaktadır.
  • Atlantik Okyanusu Amerika’daki bütün insanlar için, kendilerine has kilometreküpü olacak kadar büyüktür.
  • Bermuda Şeytan Üçgeni, herhangi bir okyanus bölgesindeki kadar uçak ve gemi kayıplarına sahiptir.

Okyanusların İçinde Ne Var?

  • Okyanusların içinde bakteriler doludur. İnsanlara zararı dokunabilecek virüsler, zararlı bakteriler hatta hepatit gibi enfeksiyonlara sebebiyet verebilecek bakteriler vardır.
  • Aynı zamanda okyanuslara atılan çöpler milyonlarca tona ulaşmıştır. Her yıl okyanuslara 6 milyar kilogramlık çöp atılmaktadır, bunların çoğu plastiktir. Bu zararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olan çöpleri yayan da tabi ancak insanlardır.
  • Eğer okyanusları kirletileceğine gel git ve dalgaları enerjiye dönüştürebilseydi dünyada üretilen bütün enerjinin 5 kartından daha fazla enerjiyi çevre dostu çeklinde üretilebilirdi.
  • Okyanuslarda 20 milyon tona kadar altın bulunmaktadır ancak derinliği çok olan okyanuslardan altını elde edilmek oldukça maliyetli bir iştir.
  • Amerika Birleşik Devletleri kara mayınları, 64 milyon kg sinir gazı,400.000 bomba, 500 tondan daha faza radyoaktif atığı okyanuslara bıraktığını açıklamıştır
  • Denizlerde her yıl 10.000 nakliye konteyneri kayboluyor ve bu konteynerlerin için %10’u okyanusa sızabilecek zehirli kimyasallarla doludur.

Okyanusların Ürkütücü Sesi

Okyanuslar aslında sessiz değildir aksine büyüklüğünün ve derinliğinin yanında çok da ürkütücü seslere sahiptir. Araştırmalara göre derinlere inildikçe bu seslerin ürkütücülüğü artmaktadır.

Okyanusun Ördekleri

1992 yılında 29 bin tane ördek kayboldu ve hala daha bulunabiliyor. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre bu durum okyanus bilimi açısından devrim niteliğindedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend