Öğrendiğinizde Sizi Şarap Ustasına Dönüştürecek Bilgiler

2 dakika


Şarap, fermente edilen üzümlerden veya nadiren de olsa diğer meyvelerden yapılan alkollü bir içecektir. Üzümler ile yapılır fakat marketlerde bulunan tipik üzümlerden yapılmamaktadır. Şarap üzümleri küçük, kalın tohumlu ve tatlıdır. Binlerce farklı türde şarap üzümü çeşitleri vardır. İnsanoğlu tarafından keşfedilen en eski içeceklerden bir tanesidir. Antik Yunan’da konuklara zehirli olmadığını ispatlamak için her zaman şarabı yudumlayan ilk kişi akşam yemeği sunucusu olmuştur. Tüm bunların dışında daha sıra dışı gerçekleri anlatmaya devam edebiliriz.

Şarap testçileri, şarapların güçlü aromalarını serbest bırakmaları için kadehlerini döndürürler. Aromalarını toplamak ve dökülmelerine izin vermemek için, kadehlerin üçte birinden fazlası doldurulmamalıdır.

Şarap İsimleri Yetiştirildikleri Bölgeden Gelir

Dünyanın bazı yerlerinde üzümün çeşitlerine göre şaraplar isimlendirilir. Riesling, chardonnay, cebernet sauvignon gibi birçok üzüm çeşidi bulunmaktadır. Bu alışkanlıklara sahip olan ülkeler de Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika gibi ülkelerdir. Bir de Avrupalılardan Fransız, İspanyol ve İtalyanlar var ki çoğu kişinin kafasını karıştırmada ustalardır. Şişeye üzüm çeşitleri yerine yetiştirilen bölgenin isimlerini yazarlar. Şarap terimlerinde bu duruma ‘terroir’ denir. Bunun sebebi, bu bölgenin iklim, toprak ve tepelerin yüksekliği gibi her türlü özelliği şarabın tadını etkilemektedir. Avrupalılar için üzümden daha önemli olan durum üzümün nerede yetiştiğidir.

Şarabın İçilme Süreleri

Bazı şaraplar farklı şekillerde yıllanır. Eğer elinizde kolay içilebilen bir Yeni Zelanda Blanc’ınız var ise, fazla bekletmemelisiniz. Yarım yılı geçmeden içmeniz gerekebilir. Tadı güzelleşmek yerine meyveleri tatsızlaşmaya başlayacaktır. Şarabı kimse açmasa dahi oksijenle etkileşimi gerçekleşecektir. Yıllarca bekletebileceğiniz şaraplardan bahsedersek, daha az bir kısmı mevcut bulunacağı için, şarap nadirleşmektedir. Şarabın geldiği bölge kaliteli olunca da aynı oranda fiyatlar da artabiliyor.

Rose Şarap Beyaz Şaraba Daha Çok Benzer

Rose şarap yapmanın iki yöntemi vardır. Birincisi, kırmızı ve beyazı karıştırırsınız. Son zamanlarda pek yaygın olmasa da yapılmıyor anlamına gelmemektedir. Rose şampanya şeklinde üretilmektedir. İkinci yöntemi ise, siyah üzüm kullanıp sıvı ile çok kısa süre temas halinde bırakmaktır. Tat olarak beyaz şaraba yakın olsa da yine de koyu renkli meyveleri andırır. Soğuk servis edilmesi gerekmektedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend