Oğlak Burcunun Olumlu ve Olumsuz Özellikleri

11 dakika


Zodyak’ın sahip olduğu burçlar arasında onuncu sırada yer alan Oğlak burcu, döngüsünü her sene 22 Aralık ile 19 Ocak arasında gerçekleştirir. Yıldız haritası üzerinde Oğlak burcunun gezegen yerleşiminde olmasanız da sene boyunca pek çok gezegen Oğlak burcunu ziyaret eder ve siz de bu durumdan etkilenmiş olursunuz.

Oğlak Burcu Özellikleri (22 Aralık – 19 Ocak)

 • Sembolü: Oğlak
 • Elementi: Toprak
 • Niteliği: Kardinal (yani öncü)
 • Yönetici gezegeni: Satürn (disiplin ve olgunluğun hakim olduğu gezegen)
 • Renk: Koyu kahve, siyah
 • Gün: Cumartesi
 • Uğurlu sayılar: 4, 9
 • Uğurlu taşları: Yakut, Malahit, Turmalin, Zirkon
 • Vücutta tekabül ettiği yer: Dişler, deri, kemikler
 • Olumlu özellikleri: Aile düşkünü, çalışkan, dürüst, korkusuz
 • Olumsuz özellikleri: Negatif, soğukkanlı, maddiyatçı, egosu yüksek, umutsuz
 • En sevdiği şeyler: Kartvizitler, görev yapmak, aile, gelenek, hedefler
 • Nefret ettiği şeyler: Vazgeçmek, bilinmeyen yolda yolculuk yapmak, kalabalık ortamda bağırmak, İstifa etmek
 • Gizli tutkuları: Her derde yetişebilmek
 • Güçlü yanları: Sorumluluk sahibi, iyi yönetici olmaları, disiplinli, oto kontrollü olmaları
 • Zayıf yanları: Çok bildiğini zanneden, bağışlamaz, küçümseyici olmaları

Oğlak Burcunun Kişisel Özellikleri

 Burçların geneli üç farklı alana göre ayrılırlar. Bunlar; kardinal yani öncü, değişken ve de sabit olanlardır. Kardinal burçlar mevsimleri başlatan burçlar olarak bilinirler. Oğlak burcu ise kışı başlatan burçtur. Bu burçlar genel olarak özgün olmayı severler ve yapmış oldukları her işte en gözde olmayı tercih ederler. Arkadaş ortamlarından keyif alan Oğlak burçları, organizasyon işlerinden de iyi anlarlar.

Oğlak burçları toprak elementlerine bağlı burçlardan birisidir. Oğlak, üçüncü ve de sonuncu toprak burcu olduğu için, Boğa ve Başak burcunun karışımı olarak karşımıza çıkar. Oğlaklar genelde gelecek planlayacıları olarak da bilinirler. Hemen hemen her Oğlak burcunun gelecek planı önceden düşünülmüştür ve doğru bir yol çizilmiştir. Oğlak burcunun gezegen döngüsünde iken herkes uzun süreli yapılar inşa etmeye başlar ve hayat çizgisi belirlemek ister.

Oğlaklar sadece maddiyata bağlı kalmazlar, hayatı dolu dolu yaşamayı seçerler. Bir başka insanın himayesi altında yaşama düşüncesi bile onları delirtebilir. Toprak elementi olmaları onları bazı zamanlarda sert ve inatçı hale getirebilir. Bazen çok sert bir yapıya bürünürler ve ilişkilerde empati kuramazlar. Kendi kişiliklerinden ziyade daha çok başka insanların farklılıklarını kabul etmekte zorlanabilirler.

Yönetici gezegeni acımasız olan Satürn’dür. Satürn aynı zamanda psikolojik baskının gezegenidir ve bu durum Oğlak’ın yıkıcı tavırlar ile gelmesine sebebiyet verebilir. Oğlak burçlarının kaya gibi görünümlerinin altında ilginç sırlar ile karşılaşabilirsiniz. Satürn etkisi daha çok insanları sorumlu bireyler yapma yoluna itse de diğer bir yandan ise soğukkanlı olmalarına neden olabilir.

Oğlak burçlarının enerjisi inatçı ve de kararlı yapıdadır. Hedefleri genel olarak yüksek noktadadır. Parayı çok severler ve içinde para olan çoğu işten zevk alabilirler. Amaçlarına ulaşmak için her yolu denerler ve bu yollardan düşe kalka ilerlerler. Genel olarak izleyeceği yolları basit ve bilinen yol olarak seçerler ve risk almaktan pek hoşlanmazlar. Planlarına sadık kalmayı seven bir burç olsalar da bazen kaçamak yapabilirler.

Oğlak Burcunun Fiziksel Özellikleri

Vücut Tipi

Genellikle kısa boylu olurlar. Vücutları incedir. Elleri ve ayakları küçüktür. Sıska bir bedene ve uzun bacaklara sahiptir.

Yüz Şekli

Uzun, kemikli ve sivri bir yüz hattına sahiptir. Çeneleri gamzeli ve belirgin olur. Genellikle de siyah saçlara sahiptir.

Cinsiyete Göre Oğlak burcunun Özelikleri

Oğlak Burcu Kadını

Oğlak Burcu Kadını

Oğlak Burcu Kadını – Aşk

Oğlak kadınları hemen hemen her ilişkilerinde gelecek ararlar. Gelecek görmedikleri insanlarla yeni bir ilişkiye başlamaktan çekinirler. Daha ilk buluşmadan evlilik planları yapmaya başlayabilirler. Ciddiyetsiz durumlardan hoşlanmayan Oğlak kadınları için sevgililik kavramı karma karışıktır. Oğlak kadınlarının yakın arkadaşlarına bile aşık olma ihtimalleri vardır. İlk bakıştaki aşka pek inanmazlar. Oğlakların sizi fark etmesi epey bir süre alabilir.

Oğlak Burcu Kadını – Cinsellik

Oğlak burcu kadını çoğu erkeğin cinsel ihtiyaçlarını giderebilir. İştahı adeta doymak bilmez ve libidosu her zaman doru noktasındadır. Normal yaşamda dominant bir karaktere sahip olsa da sekste kontrolü her zaman karşı tarafa bırakmayı tercih eder. Yatakta partnerini mutlu etmekten de çok hoşlanırlar.

Oğlak Burcu Kadını – İlişkiler

Taliplerine genel olarak ilgisiz bir şekilde yaklaşan Oğlak kadınları sizden net olmanızı bekliyor olabilir. Bu kadınlar netlikten ve direktlikten hoşlanır. Onların karşısında lafı gevelememeniz gerekiyor. Dolaylı yollardan hoşlantınızı belirtmeniz iyi olmayacaktır.

Oğlak Burcu Kadınının Sevdiği ve Sevmediği Şeyler

Oğlak kadınları genel olarak her şeyin dört dörtlük olmasını tercih ederler. Çevresinde kusurlu bir şey görünce ondan hemen etkilenirler ve keyifleri kaçabilir. Plan değişikliklerinden pek hoşlanmazlar. Genel olarak ciddi tavırlara sahip olsalar da eğlencelerine de oldukça düşkünlerdir.

Oğlak Burcu Kadınına Ne Hediye Alınır?

Oğlaklar genel olarak tarihe ve geçmişteki şeylere çok ilgi duyarlar. Oğlak burcu kadınlarının evlerinde antika eşyaları sıklıkla görebilirsiniz. Dolayısıyla onlara eski ve nostaljik hediyeler alabilirsiniz. Bu eski bir şamdan olabilir ya da antika bir vazo. Seçim tamamen size kalmış.

Oğlak Burcu Erkeği

Oğlak Burcu Erkeği – Aşk

Oğlak burcu erkekleri çok fazla acımasız ve zalim oldukları için kötü çocuklar olarak da bilinirler. Aynı zamanda gerçekten aşık olduklarında ise mutlu bir hayat kurabilirler. Oğlak erkeklerinin gerçek aşk ile tanışması çok önemlidir.

Oğlak Burcu Erkeği – Cinsellik

Genel olarak duygusal olan Oğlak erkekleri, seks sırasında tam tersi dominant bir yapıya bürünebilirler. Oğlak burcu erkeği ile birlikte olmuş hiçbir kadın bu durumdan şikayetçi olmamıştır diyebiliriz. Oğlak erkekleri yatakta size istediğinizi verir.

Oğlak Burcu Erkeği – İlişkiler

Eğer bir Oğlak burcu erkeği ile beraberseniz, onu ilişki sürecinde çok az görmeniz de muhtemeldir. Genelde sürekli bir iş ile meşgul olan bu burçlar ilişkilerine de yeteri kadar vakit ayıramayabiliyorlar. Oğlak erkeği ile birliktelik sürdüren kadınlar çoğu zaman bu durumdan şikayetçi olabilirler. Bu tür durumlara takılmadığınız sürece ilişkinizde bir sorun çıkmayacaktır.

Oğlak Burcu Erkeğinin Sevdiği  ve Sevmediği  Şeyler

Oğlak erkeklerinin en büyük hedefi kariyeri diyebiliriz. Kariyerleri için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Oğlak erkekleri oldukça dolu erkeklerdir ve eğlenceden büyü keyif alırlar. Kara mizahı da oldukça seven Oğlak erkekleri gereksiz esprilerden hoşlanmazlar. Çok fazla dikkat çekmeyi seven insanları da sevmezler. Kendilerine karışılmasından da pek hoşlanmazlar, aileleri ile genelde bu konu hakkında tartışabilirler.

Oğlak Burcu Erkeğine Ne Hediye Alınır?

Oğlaklar için (özellikle de erkekler için) hediye seçmek çok zor olabilir çünkü gereksiz israftan pek hoşlanan burç değillerdir. Genel olarak kaliteli şeylerden hoşlansalar da bunun dışında çok eski bir kitap baskısı da hediye olarak alınabilir. Örneğin en sevdiği yazara ait olan bir kitabın ilk baskısını hediye olarak alabilirsiniz.

Oğlak Burcunun En İyi Anlaştığı Burçlar

Boğa – Oğlak Uyumu

Boğa da Oğlak da toprak burcu olduğundan dolayı birbirleri için uyumlu kişiler olabilirler. Her ikisi de para ve güven konularına önem verirler. Dolayısıyla hedef ve hayalleri de benzer olacaktır. Boğa burcu ilişki için sağlam temeller atmaya çalışırken Oğlak burcu da evi çekip çevirme konusunda iyi olacaktır.

Balık – Oğlak Uyumu

Bu iki burç da birbirleri açısından faydalı olan iki ayrı burçtur. Oğlaklar Balıkların ayaklarının yere sağlam basması için yardımcı olurlar ve onlara güven sağlarlar. balık ise hayatı çok fazla ciddiye ala Oğlakları biraz rahatlatıp keyif almalarını sağlarlar. Her iki burç birbirinin açığını kapatarak birbirlerine yardımcı olur. Bu nedenle ilişkileri de uzun ömürlü olacaktır.

Başak – Oğlak Uyumu

Hem Başak hem de Oğlak burcu, hayata yaklaşım açısından birbirleri ile uyumlu olan iki burçtur. Her ikisininde belirli hedefleri vardır ve bu hedeflerden şaşmayı istemezler. Bu süreçte birbirlerine destek olarak arkalarını kollarlar. İki burç da pratik zekaya sahiptir ve akıllı insanlardır. Aralarında belki romantizm dolu bir ilişki olmaz ama uzun süreli bir ilişki sahibi olabilirler.

Oğlak Burcunun Burçlarla Uyumu

Oğlak Burcunun Anlaşamadığı Burçlar

 • Koç – Oğlak Uyumu

Bu iki burç birbirlerinin tamamen zıttı olabilirler. Koç burcunun risk alma ve başını sürekli olarak derde sokması, Oğlak burcunun mantığına hiç yatmaz. Koçlar hayatı biraz daha boş viteste yaşarken, Oğlaklar her zaman her olaya korumacı bir şekilde yaklaşırlar. Doğal olarak aralarındaki ilişki de pek uzun sürmez. İlişki içerisindeyken birileri ile sürekli olarak kavga halinde olabilirler.

 • Yay – Oğlak Uyumu

Oğlak ve Yay ilişkisi özellikle de Yay burçları için büyük bir hayal kırıklığı olabilir. Bunun nedeni ise cinsellik temellidir. Yay burcu Oğlaktan beklediği cinselliği alamayabilir. Mantıklı biri olan Oğlak, Yay burcunun çocuksu tavırlarını hiç çekemez ve onun kalbini kırabilir. Yay da Oğlak burcunun geri kafalı olduğunu düşünebilir. Aralarındaki ilişki genel olarak uzun sürmeyebilir.

 • Aslan – Oğlak Uyumu

Aslan burcu oldukça muhafazakardır. Oğlak ise tam tersi ölçüsüz ve taşkın bir karaktere sahiptir. Oğlak burcunun birçok hareketi Aslanı çıldırtabilir ve uzun kavgalar meydana gelebilir. Bu iki burç kelimenin tam anlamı ile gece ve gündüz gibidir. Pek çok konu anlaşamazlar. Özellikle de para ve seks konularında çok fazla zıtlık yaşarlar. Oğlak ve Aslan ilişkileri genelde kısa ömürlüdür.

Belirsizler

 • Oğlak – Oğlak Uyumu

Oğlak burcu zenginliğin ve güvenliğin yüksek olduğu bir ilişki arar. Bir yandan da kendine benzeyen insanlar ile iletişim kurmaktan zevk almayabilirler. Bunun nedeni ise kendilerini çok iyi tanıyor olmaları olabilir. Oğlak ve Oğlak burcu ilişkisinde hareketsizlik görülebilir. Oğlak burçları ise durgun bir ilişkiden hoşlanmayabilirler. Dolayısıyla sorunlu bir ilişki meydana gelebilir fakat yine de belirli olmayan bir birlikteliktir.

 • Yengeç – Oğlak Uyumu

Oğlak başarı ve güven sever. Yengeç burcu ise güven konusunda tıpkı Oğlak gibi düşünür. Birbirlerinin isteklerini tamamen anlamalarına karşı, yine de doğal bir ilişki ortaya çıkamaz. Oğlak burcu Yengeçlerin çok fazla içe kapanık oluşlarını içine sindiremez ve tartışmalar meydana gelebilir. Yine de doğru kişiyi bulduklarında bir ihtimal var diyebiliriz.

 • Oğlak Burcuna Uygun Meslekler

Oğlak burçları genel olarak dürüstlük, sadakat, çalışkanlık, gelenek ve görenek gibi kavramlarla içli dışlıdırlar. Oğlaklar için ideal olan meslekler de yine parayı sevdikleri için bu alanda olacaktır. Bu burçlar; finans, muhasebe, programlama gerektiren işlerde başarılı olabilirler. Örneğin, borsacı, mimar, icra memuru ya da müteahhit gibi meslekler Oğlaklar için ideal meslekler olabilir.

Oğlak Burcu Ünlüler
 • David Bowie
 • Muhammad Ali
 • LeBron James
 • Elvis Presley
 • J.R.R. Tolkien
 • Kate Middleton
 • Michelle Obama
 • Nicolas Cage
 • Edgar Allen Poe
 • Zayn Malik
 • Denzel Washington

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
ozge

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend