Nikola Tesla Hakkında Bilinmeyenler

3 dakika


Uzaktan kumanda sistemini bir araca uygulayan, uzaya ilk ses dalgaları gönderen kişi Nikola Tesla’dır. Aynı zamanda 1 metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda ile yüzdürmeyi başarmış, kozmik radyo dalgalarını bularak cisimlerin üzerine bulduğu dalgaları gönderip bir floresan ekran üzerinde toplamıştır.

 • Dünyadaki bilim ve teknolojiyi kökünden değiştirmeye sebep olan kullanılan veya kullanılmayan birçok buluşa imza attığı halde ders kitaplarında ismi fazla geçmemektedir.
 • Marconi’nin radyoyu icat ettiği bilinir, X ışınlarını Röntgen’in vakum tüp amplifikatörünü Forest’in. Ama floresan lambayı, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, mikro dalga fırını, neon ışıklarını Nikola Tesla’nın icat ettiğini bilen kişi sayısı azdır.
 • Nikola Tesla’nın en değerli projesi kablosuz enerji iletimiydi. 20 adet ampulü kablosuz bir şekilde 25 mil uzaklıktan yakabildiği tarihe geçmiştir.
 • Daha endüstri floresan lambayı icat etmeden 40 yıl önce kendisi floresan lambayı kullanmaktaydı.
 • Nikola Tesla’nın uzaktan kumandası baz alınarak şimdiki zamanımızda uzaktan kumandayla kontrol edilebilen uydular, uzay mekikleri, cihazlar geliştirilmiştir.

Ford ve Nikola Tesla Çekişmesi

 • Nikola Tesla Amerika Birleşik Devletleri ne geldiği zaman Thomas Edison için çalışmaya başlamıştır. Edison o sıralar ampulün patentini almıştır, elektriğin dağıtımı için de bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Thomas Edison, Nikola Tesla’ dan bu konuyla ilgili yardım istemiştir ve karşılığında büyük miktarda para teklif etmiştir. Tesla sistemdeki sorunları çözmüştür ancak Edison’un teklif ettiği parayı alamamıştır.
 • Thomas Edison ölüm döşeğinde iken Nikola Tesla’ yı yanına çağırtmıştır ancak Nikola Tesla bu çağrıyı reddetmiş vaktimi boş sözler dinleyerek geçirmek yerine insanlık için gereken icatları bularak geçirmeyi tercih ederim demiştir ve yanına gitmemiştir.
 • Ford ilk motorlu aracıyla hava atarken yanına giden Nikola Tesla motorun bu kadar büyük olmasına gerek olmadığını anlatmaya çalışmış ancak Ford kendini çok yüksekte gördüğü için Nikola Tesla’yı dinlememiştir. Ve daha sonra Nikola Tesla ateşleme sistemini icat etmiş, Ford’a bunu göstermek zorunda kalmıştır.
 • Savaş zamanında Amerikalılar Almanların denizaltılarını bulabilmek için Edison’dan yardım istemiş Tesla’nın fikri olan enerji dalgalarını kullanalım demişlerdir ancak Edison bu fikre karşı çıkmış ve radar dediğimiz aygıt 25 yıl geç keşfedilmiştir.

Morgan ve Nikola Tesla

 • Nikola Tesla’ nın rüyası enerjiyi bedava sağlamaktı. 1900 senesinde yatırımcı J.P Morgan’ın sağladığı 150 bin dolar ile Nikola Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe adında kulenin yapımına New York’ta başlamıştır.
 • Yayın Kulesi, dünyadaki telgraf ve telefon servislerini birbirlerine bağlayacaktı ve resimleri, hava durumu bilgisini, borsa verilerini dünyaya aktaracaktı. Ancak Morgan bu olayın dünyaya bedava enerji anlamına geldiğini fark etti ve bu işe para yatırmayı kesti. Eğer desteği kesmeseydi günümüzde insanlar ücretsiz olarak elektriği kablosuz kullanabileceklerdi.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend