Nesli Tükenen Dinozorların Bilinmeyen Gerçekleri

3 dakika


Dünya üzerindeki insanın varlığı, dinozorların yaşamının yalnızca binde 1’ine denk gelir. Dinozorların nesillerinin tükenmesi, memelilerin yaşama devam etmesini sağlamaktadır. Dinozorların nesilleri tükenene kadar memeliler küçük boyutlarda kalmışlardır. Çok sayılarda bilim adamları, Yucatan Yarımadasına bir asteroit çarptığını ve bundan dolayı dinozorların nesillerinin tükendiğine inanmaktadırlar. Nesilleri tükenmemiş olsa da asteroidin bunda çok büyük bir etkisinin olduğu düşünülüyor.

Kuşların Dinozorların Bir Türü Olduğu Düşünülüyor

Bilim, dinozorların aslında yok olmadığını, kuşların da bir dinozor türü olduğunu savunmaktadır. Mezozoik dönemlerde var olan tahmini tür sayısı 1500 ile 2500 arasında olduğu varsayılıyor. En uzunu Wyoming’de keşfedilmiş olan uzunluğu 27 metre boyutundaki Diplodocus’tur. Bilinen en küçük dinozor da yaklaşık 10 santimetre yüksekliğinde ve ağırlığı da oldukça düşüktür. Bugün boyutlarını, yaşadıklarını ve isimlerini dinozorların büyük çoğunluğu bulunan bir diş ve kemikten öğrenilmektedir.

150 Yıl Boyunca Yaşam Sürdürmüşlerdir

Dinozor kelimesi kökeni Antik Yunan Latincesine dayanır. Kelimenin anlamı ‘korkunç kertenkele’ demek oluyor. Bolivya’da bulunan 68 milyon yıllık bir kalker kayasında, 5000’den fazla ize rastlanmaktadır. 2015 yılındaysa 4 yıl boyu süren araştırmalar sonucunda ise, 100 milyon yıllık kemiklere de ulaşılmıştır. Dinozorlara ait tüyler fosillerde pek belirgin değildir ve dinozorların tüylü görüntüleri fosiller aracılığı ile belirtilmemiştir. Tüyleri kehribarların içerisinde korunmuş bir biçimde bulunmuştur. Orta Çin’de yaşıyor olan köylüler uzun yıllarca dinozor kemiklerini ejderhalara ait oldukları düşünceleri ile ilaç olarak kullanmış bireylerdir.

Bir Dinozor İle Karşılaştığınızda Kaçma Şansınız Olmaz

Filmlere konu olmuş devasa dinozorlar bile, sandığınızdan daha hızlı hareket ederler. Saatte 65 kilometre hıza ulaşabilirler. Bilinen en hızlı insanın kolu hızı saatte 44.72 kilometredir. Bu durum da bir T-rex’ten kaçma ihtimalinin yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak bir dinozor ile karşılaştığınız zaman kaçma ihtimaliniz asla yoktur. Bunun yanında bir dinozor ile karşılaşma ihtimaliniz de sıfırdır. Yeryüzünde yaklaşık 850 adet farklı dinozor çeşidi yaşamıştır. Iguanodon ise ilk adı verilen dinozordur. 1923 senesinde İngiltere’nin Sussex şehrinde bulunmaktadır. Dinozorların iki ayaklı hayvanlar olduğu düşünülse de bazı türleri dört ayaklıdır. Bu hayvanlar hem dört hem de iki ayaklı gibi hareket edebilmektedirler.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend