Neandertal İnsanlarını Duymuş Muydunuz?

3 dakika


Ortada Neandertaller ile alakalı birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Onların aptal ve uygarlaşamamış oldukları düşünceleri gibi. Aptal ve vahşi yaratıklar oldukları inancı çok eskilere dayanmaktadır ve hatta Neandertallere Homo Stupidus (aptal insanlar) adı bile takılmıştır. Günümüzde insanlar kadar akıllı ve zeki olundukları bilinmektedir. Ancak onlarla ilgili tek şaşırtıcı gerçekler bununla sınırlı değildir.

Dik Yürüyebilirlerdi

Neandertaller genellikle goriller gibi kambur bir sırta sahiptirler ve dik duramayan insanlar olarak adlandırılmışlardır. Ancak bu tasvir doğru değildir. Neandertaller dik yürürler ve bizden daha dik durabilirlerdi. Bu mit, Neandertallerin goriller ile insanlar arasında bir ırk olduğunu öne sürenler tarafından ortaya atılmıştır. Araştırmacılar, bir Nenadetal iskeletinin bilgisayar desteği ile modellemesini ortaya çıkardıkları zaman onların dik yürüyebilen canlılar oldukları kanısına varmışlardır. Boyunlarının ve alt omurgalarının kıvrımlı olduğunu eklemişlerdir.

Homo Sapiens Neandertalleri Avlar Ve Yerlerdi

Homo Sapiensler Neandertal etine ilgi duyuyorlardır. Antropologlara göre insanlar Afrika’dan Avrupa’ya göç ettikleri zaman Neandertaller ile bayram yaptığını dile getirmişlerdir. Rozzi ve ekibi kemik üzerinde insanlar tarafından yapılan kesik izlerini keşfetmiştir ancak bu bulguların yeterli olmadığını düşünüyorsanız şunu okuyun, onlara göre ilk insanlar gerdanlık ve kolye yapımlarında Neandertallerin dişlerini kullanırlardı.

Neandertal İnsanları

Çizim Yaparlardı

Birer sanatçılardı. Aslında dünyadaki en eski mağara resimlerini yapanlar onlardır. 65.000 yıl önce bazı Neandertaller tarafında kırmızı pigmentler ile İspanyol mağara duvarlarına yapılan, bazı çizimler ve oymalar bulunmaktadır. Araştırmacılar iki ayrı mağarada benzer çizimlere rastlamaktadır. Bu üç sanatsal çalışmaların da Neandertaller tarafından yapıldığı açık ve nettir çünkü henüz o yıllarda Sapiensler Avrupa’ya gelmemişlerdir.

Üreme Fazlası İle Yaygındı

Soy içi üreme aralarında çok yaygındır. 2014 yılında araştırmacılar Sibirya’nın Altay Dağları’nda 120.000 yıl öncesinden kalan bir Neandertal ayak parmak kemiği bulmuştur. Genom analizleri sonucunda Neandertallerin yakın ilişki ebeveynleri oldukları kanısını ortaya koymuşlardır. Bunlar kardeş, yeğen ve hatta kuzen bile olabilirlerdi. Bütün kemikler bireylerin soy içi üremeden gelen bireyler olduklarını destekler biçimdelerdi. Bu soy içi üreme bazı  sorunları da beraberinde getirmiştir. Akraba ilişkilerinden doğmuş olan bazı Neandertallerin tıpkı günümüzde olduğu gibi engelli veya vücutlarının bazı bölgelerinde gerçekleşen kusurların olduğu gözlemlenmiştir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend