Müzik İle İlgili Ufkunuzu Genişletecek Bilgiler

3 dakika


Müzik tarzdan tarza ve kültürden kültüre birçok farklı biçimleri ile beraber bir bütünlüğe sahiptir. Hepimiz dinlediğimiz müzik tarzları ile ilgili birçok şey bildiğimizi düşünürüz ancak bilmediğimiz birçok ilginç ayrıntılar da bulunmaktadır. Müziklerin canlılar üzerindeki etkileri ve tarihte önemli sanatçılar hakkında şaşırtan bilgileri bu yazıda bir araya getirdik. Keyifle okumanız dileğiyle.

Çalma Listeleriniz Ruh Halinizi Anlatır

Çalma listelerinizde en sevdiğiniz şarkılar ve şarkı sözlerini, besteyi veya şarkıcının kendisini beğenmenizden dolayı favoriniz olmayabilir. En sevdiğiniz şarkının çoğu üzerinizde etkisi olacak duygusal bir olayı çağrıştırdığı veya şarkı ile ilgili herhangi bir hafızayı ilişkilendirdiğinden beğeninizi kazanmıştır. Çalma listeleriniz duygusal durumunuzu siz gizlemeye çalışsanız da ipucu verebilir.

Müzik En İyi İlaçtır

Müzik beyniniz için en iyi egzersizdir. Beynin her tarafını harekete geçirmektedir. Müzik terapileri son birkaç yıldan itibaren nörolojik hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Faydaları da kanıtlanmıştır. Alzheimer ve Parkinson hastalarına yardımcı olabilmek için müzik terapilerine sıkça başvurulur. Depresyon ve endişeleri ile savaşmalarına, kişisel hatıralarını hatırlamada yardımcı olur.

Altın Harfler İle Michael Jackson

Michael Jackson, müzik kariyerinde kazandığı birçok ödülle müzik tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır. Toplamda 23 Guinness Dünya Rekoruna imza atmıştır. 13 Grammy ödülü, 26 Amerikan Müzik Ödülüne layık görülmüştür.

Beethoven Ve Yeteneği

Beethoven sağır olduğu zaman piyanosunun bacaklarını kesmiştir ve yerde oturup titreşimlerini hissederek parçalarını bestelemeye devam etmiştir. Dünyaca ünlü olan 9. Senfonisinin prömiyerinde tamamen sağırdı ve salondaki dinleyicileri onu ellerini, şapkalarını ve mendillerini sallayarak alkışlamışlardır.

Hormonlarınız Harekete Geçiyor

Hoşunuza giden bir müziği dinlediğiniz zaman bir ürperti hissedersiniz. Bu ürperti, vücudunuzda salgılamış olduğunuz dopamin hormonundan kaynaklanmaktadır.

Daha Fazla Alışveriş

Alışveriş mağazalarında çalınan slow parçaları, alışverişinizin uzun sürmesi ve daha çok harcama yapmanız için tercih edilen bir yöntemdir. Restoranlarda ise hızlı ve daha tempolu müzikler çalınmaktadır. Bunun nedeni yemeğinizi hızlıca yiyip kalkabilmeniz ve yeni müşterilere yer açmanız içindir.

Olimpiyat Oyunları

1912’den 1948’e kadar dayanan modern Olimpiyat Oyunlarının ilk zamanlarında ressamlar, yazarlar, heykeltıraşlar ve müzisyenler gümüş, altın ve bronz madalyalar için mücadele etmiştir. O dönemlerde resim, müzik, şiir, mimarlık ve edebiyat modern Olimpiyat Oyunlarının bir parçası idi.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend