Mutlaka Okumanız Gereken 15 Kitap

5 dakika


1. Böyle Buyurdu Zerdüşt – Friedrich Wilhelm Nietzsche

Nietzsche’nin en önemli eseri olan bu kitap zamanında çok farklı yanlış anlaşılmasıyla bir çok büyük soruna yol açmıştır.

2. 1984 – George Orwell

Bir distopya olan bu kitap okumanız gereken en önemli eserlerdendir. Propagandanın nasıl yapıldığı va halka nasıl baskı uygulandığı hakkında gelecekten bir fikir vermektedir.

3. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

İtfaiyecilerin yangını söndürmek için değil yangın çıkarmak için var olduklarını düşünün. Dünya nasıl bir yer olurdu ? Rad Bradbury’nin distopik bir kitabı olan “Fahrenheit 451” kitabı Dünya’nın nasıl karanlık bir yer olabileceğini harika bir şekilde anlatıyor.

4. Denemeler – Montaigne

Montaigne : “Kendini tanı” ve “Ne biliyorum?” gibi temel sorularla yola çıkarak bir insanda insanlığın bütün hallerini yoklayan “deneme” türünün insim babasıdır. 

5. Tutunamayanlar – Oğuz Atay

‘Tutunamayanlar’, Türk edebiyatının en önemli eseridir. ‘Berna Moran, Oğuz Atay’ın bu ilk romanını “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak niteler. 

6. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

“İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Her ne kadar çocuklar için okunması gereken bir kitap olarak görülse de aslında yetişkinlerinden kendinden bir çok şey bulacağı bir kitaptır.

7. Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Filme de çevrilen Otomatik Portakal, İngiliz yazar Anthony Burgess’e tümör teşhisi konup 1 yıllık ömrü kaldığı söylendiğinde yazılır. Şiddete eğilimli bir grup genci anlatır. Günümüz toplumu aslında çok farklı bir dille çok sert bir şekilde eleştirir.

8. Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının öyküsü.

9. Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında.

10. Suç ve Ceza – Dostyoveski

Sıkça duyduğumuz kült romanlardan bir tanesidir. Tüm zamanların en çarpıcı dünya klasiklerinden biri olan Suç ve Ceza yazarın Rus toplumundan çekip çıkardığı ve yarattığı bir karakterdir.

11. Dönüşüm – Franz Kafka

Modern dünya edebiyatının en bilinen yazarlarından Franz Kafka, Dönüşüm ile bir başyapıt yaratmıştır.

12. Aşk ve Gurur – Jane Austen

Filme de çevrilen Aşk ve Gurur taşralı bir kız ile varlıklı bir aileden gelen bir adamın arasındaki çatışmalı ilişkiyi ele alır. 

13. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Avusturyalı büyük yazar ve entelektüel Stefan Zweig’ın en merak edilen kitaplarından biridir. Bir kadının, hayatınca sevdiği tek erkeğe yazdığı bir mektuptan oluşur. Ancak bu kitap insanın defalarca okuyabileceği kadar duygu dolu bir mektuptur.

14. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

“Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum “Kürk Mantolu Madonna”yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.”

15. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

1984 ile beraber distopik edebiyatın diğer mihenk taşı da Cesur Yeni Dünya’dır. Orwell’ın romanı 1984 ile baş başa giden, anlatılan eserde baskıyı gizliden bir hareket olarak görürüz. Olmazsa olmazlarınız arasında yer alacak bir kitap.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
albay

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend