Müthiş Deha Leonardo Da Vinci

2 dakika


Da Vinci evrendeki en büyük gücü ateş saymıştır ve gerçek adı Lionardo’dur. Adı hecelere ayrılınca her hece ateş anlamına gelmektedir.

Da Vinci öldükten sonra bizlere kalan önemli hatıraları not defterinde saklıdır. İlginç olansa notlarını sağdan sola ve tersten yazmasıdır. Notları sadece aynayla okunabilmiştir.

Ana rahmindeki bebeklerin resmini çizdiği zamanlarda Papa’ya şikayet edilince üç tane ceset açtığı anlaşılmıştı. Sonradan şehri terk etmek zorunda kalmıştır. Ama bu çalışmalarıyla bebekler için bilimsel çalışmalar başlatmıştır. Kadavraları parçalamış ve insan üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bunu da yalnızca damarların nasıl çalıştığını görebilmek amacıyla yaptığını söylemiştir. Yaşamı boyunca otuzu insan yüzü aşkın kadavrada anatomi çalışmaları yapmıştır. 779 tane bu konular hakkında çizim gerçekleştirmiştir. Bu çizimler dikkat çekmesin diye gece çalışmayı tercih etmiş.

Leonardo Da Vinci yaşamı boyunca gökyüzü ile ilgilenmiştir. En büyük isteği uçmaktı. Göğü fethetme düşüncesi vardı bu da onu kuşlar hakkında araştırma yapmasına yöneltmiştir. Kuşlar havadayken iki ayrı hareket çizgisi oluşturduklarını düşünmüştür. Paraşüt, uçak, helikopter kanat tasarımı yapmıştır.

Yalnızca gökyüzü hakkında değil engin sular için de fikirler yürütmüştür ve insanlarında sular altında yaşayabileceğini düşünmüştür. Denizaltı projelerini geliştirmiştir.

Leonardo Da Vinci’nin gizemleriyle meşhur, geride bıraktığı Mona Lisa tablosuyla alakalı ilk soru şahsın kim olduğudur. Bu konu hala tartışılmaktadır bu tablodaki şahsın kimliği veya hakkında edinilebilecek bilgi için çalışmalar hala devam etmektedir. Leonardo’nun Mona Lisa eserinde şahsın arkasındaki manzara gittikçe soluklaşmaktadır. Buğulu ton alması Da Vinci’nin buluşudur. O zamana kadar sadece çizgilerin perspektifi ile derinlik sağlanmaktaydı ama Da Vinci’nin sfumato olarak tanımladığı yeni buluşla diğer eserlerine de farklı bir boyut kazandırmıştır.

Marco Vitruvius insanın bedenine sahip olduğu orantıdan bahsetmiştir, sanattan anlayabilmek için onun doğasına inmek gerektiğini savunarak doğada olan uyum ile sanat eserlerinin kalıcılığıyla ilgili ilişki kurmuştur. İnsanın vücudunun ideal olan oranı Altın Oran, Da Vinci’nin bir sürü çalışmasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Da Vinci Haliç’e köprü yapmak istiyordu ve bu isteğini 2. Beyazıt’a iletmişti.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend