Mozilla Aralık Ayında Flash Desteğini Her Şeyden Çekiyor!

2 dakika


Yıllardır internet dünyasında kendini kanıtlayan programlardan olan Mozilla Firefox, önemli bir tarayıcı olarak karşımıza çıkmayı başardı. Bu konuda daimi bir tarayıcı olarak hizmet veren Mozilla, artık 2020 Aralık itibariyle Flash desteğini herkese sunmaya devam edecek.

Uzun yıllar internet kullanımı konusunda vazgeçilmez bir destek üreten Mozilla, bu konuda da işleri biraz daha ağırdan almaya başladı. Uzun yıllar boyunca hizmet veren site artık biraz daha ağırlaşmaya başladı ve kendini mozilla desteklerinden ve Flash desteklerinden çekmeye çalışıyor.

Firefox ve Flash geçmişi nasıl?

Varsayılanında Flash desteğini kapatmış olarak sunan Mozilla, gerekli sitelerde ihtiyaca göre Flash yapısını açıyor. Flash bu konuda gayet etkili bir iş görse de artık pek Flash kullanan kalmadığı için herkese göre daha farklı bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Microsoft Silverlight gibi diğer NPAPI tabanlı eklentilerin desteği, Mozilla’nın 2017 yılında yayınladığı Firefox 52’de kesilmişti. Mozilla, Flash daraltma takviminde de bir güncellemeye gitti. Şirket, Flash’ın kaldırılacağı Firefox sürümünü ve tarihini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Flash, Mozilla’nın Aralık 2020’de yayınlamayı planladığı Firefox 84’ün kararlı sürümünde kaldırılacak. Geliştiriciler tarayıcılarında ise destek daha erken son bulacak. Flash, Firefox Nightly’den Ekim 2020 tarihinde kaldırılacak.

Flash hangi sürümlerde kalkıyor?

Bu konuda aslında yapılan açıklamaları direkt size anlatmak isteriz. Firefox üzerinde varsayılan olarak etkisiz bir şekilde gelen Mozilla Flash, takvim olarak şunları yayınladı:

  • Ekim 2019 (şu anki aşama): Sürekli Aktif (Always Active) seçeneği kaldırıldı. Bir site Flash gerektiriyorsa Firefox izin istendiğini gösterecek.
  • Ekim 2020: Firefox Nightly 84’ten Flash desteği kaldırılacak
  • Aralık 2020: Flash desteği, Firefox 84 Kararlı sürümünden kaldırılacak. Bu noktadan sonra herhangi bir Firefox sürümü Flash’ı desteklemeyecek.

Bu konuda güncel haberleri ve teknolojik içeriklerimizi takip etmeye devam edin. Mozilla ile ilgili bütün gelişmeleri sizlere tüm hızımızla sunmaya devam ediyoruz.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend