Made In Turkey Etiketi Ne Anlama Geliyor?

2 dakika


Her ürünün üzerinde sık sık görürüz, görmek zorunda kalırız: Made in ülke ismi. Bu ne anlama geliyor? Birçok insan Made in Türkiye veya farklı adlarla yazılan ancak başında mutlaka Made In yazısının olduğu her ürünün bir yerinde mutlaka görür.

Bu o ürünün hangi ülkede üretildiğini değil, hangi ülkede paketlendiğini göstermesine rağmen genelde insanlar bunu “aaa bu ürün bizim ülkemizde üretilmiş” diyerek hemen satın almak isteyebilir. Ancak bir hata var; Made In etiketi üretimi değil, paketlenmeyi kapsıyor olabilir.

Aslında olması gereken Made In etiketinin yanında ne yazıyorsa o ülkede üretilmiş bir ürün olması ancak günümüzde artık bu mümkün değil. Birçok şirket daha uygun fiyatlardan dolayı örneğin bir bilgisayarın parçalarını yurtdışında ürettiriyor ancak Türkiye’de toplayarak Made In Turkey etiketini ürünlerinin üzerine yapıştırıyor.

Bu tüketicileri yanıltan bir durum olmamasına rağmen çok sayıda tüketici ise Made In etiketinin bugüne kadar sadece üretim anlamına geldiğini düşünüyor. Ancak aslında artık olan Made In etiketi bir ürünün yanında yazan ülkede üretildiği anlamına gelmediği, tam tersi bazen tüm ürünün üretiminin hammaddesinden diğer tüm parçalarına kadar aynı ülkede üretilse bile zaman zaman sadece paketlemenin ülkede yapılması durumunda bile kullanılabiliyor.

Örneğin Monster Notebook markası ekran kartı ve benzer ürünleri yurtdışından satın alıyor, kasayı yine Çin merkezli bir şirketten satın alıyor ancak Made In Türkiye etiketini kullanıyor. Çünkü buna hakkı var ve ürün Türkiye’de toplandığı için buna karışılmıyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend