Kova Burcunun Olumlu ve Olumsuz Özellikleri

11 dakika


Zodyak’ın sahip olduğu 12 burcundan 11. sırada olanıdır Kova. Bu burcun döngüsü her sene 21 Ocak ile 18 Şubat tarihleri arasında yaşanır. Yıldız haritası üzerinde Kova burcuna ait gezegen yerleşiminde olmasanız bile, sene boyunca pek çok gezegen bu burcu ziyaret eder ve onun enerjisini alır.

Kova Burcu Özellikleri (20 Ocak – 18 Şubat)

 • Sembolü: Kova
 • Elementi: Hava
 • Niteliği: Genelde sabit
 • Yönetici gezegeni: Uranüs (hürlüğün gezegeni)
 • Renk: Mavi, koyu yeşil
 • Gün: Pazar
 • Uğurlu sayılar: 3, 7, 11, 25, 32
 • Uğurlu taşları: Obsidyen, Zirkon, Akuamarin
 • Vücutta tekabül ettiği yer: Dirsekler, ayak bilekleri
 • Olumlu özellikleri: Özgür, hür iradeli, mantıklı, rahat
 • Olumsuz özellikleri: Sinirli, kaba, gösterişçi
 • En sevdiği şeyler: Sosyal ortamda vakit geçirme, yardımlaşma, bilim – kurgu konuları, sohbet etmek
 • Nefret ettiği şeyler: Engel olunması, sıkıcı insanlar, eşitsizlik, çok fazla ilgi talebi
 • Gizli tutkuları: Tam anlamıyla özgürlük sahibi olmak
 • Güçlü yanları: Zekilik, özgün fikirler, çabuk öğrenmek, yeni fikirlere açıklık
 • Zayıf yanları: Çekingenlik, alıngan olmak, mesafe koymak

Kova Burcunun Kişisel Özellikleri

Burçları iz üç farklı özellikle gruplandırırız. Bunlar kardinal yani öncü, değişken ve de sabit burçlardır. Bahsettiğimiz kova burcu ise sabit burçlar kategorisine aittir. Diğer sabit burçlar ise; Boğa, Akrep ve Aslan’dır. Sabit burçlar mevsimlerin hep ortasına denk gelirler ve dengeleyici burçlar olarak bilinirler. Yani kendilerine birer amaç seçerler ve daha sonrasında ise inşa işine başlarlar. Öncü burçların fikirlerini alırlar ve bunları daha somut kavramlara çevirirler.

Zodyak’ın hava kümesine ait olan Kova burcu, diğer hava burçları gibi zihinsel burçtur. Eğer zihinsel bir uyarım yoksa Kovalar hemen sıkılabilirler ve motivasyonları düşebilir. Kova burcu hava sınıfında üçüncü sırada yer aldığı için İkizler ve Terazinin tam ortasında bulunur ve onların özelliklerinin karışımını yansıtır.

Kova burçları genellikle utangaç ve sakin yapıya sahiplerdir, bunun dışında bazen enerjik ve ilginç de olabilirler. Her durumda mutlaka başka kişilere yardım etmeyi severler ve ön yargı olmadan insanları değerlendirirler. Bu nitelikleri ise onlara problemleri çok daha basit bir şekilde çözebilmelerini sağlar. Kovalar kendilerinin etrafındaki insanlar içinde çok kolay bir şekilde uyum yakalayabilirler ve yalnız kalmayı pek sevmezler.

Vizyonerliğini yönetici gezegenleri olan Uranüs’ten alan Kovalar, kimi zaman Uranüs’ün etkisi ile ürkek ya da saldırgan olabilirler. Kovalar geleceği ön görebilir ve buna göre önlem almak isteyebilirler. Uranüs aynı zamanda onlara hız ve mantık gücü de sağlar, bu şekilde olaylar karşısında daha mantıklı bir şekilde düşünebilirler. Kova burçları araştırmayı seven insanlardır ve çevresindeki pek çok insan onlardan yeni ve ilginç bilgiler öğrenebilirler. Kovaların sevmediği şeylerden birisi olan yalnızlık ise onları çok bunalıma sokabilir. Başka insanlara kolay kolay da güvenmez Kovalar. Önce onları tanımak ve mantıklı bir şekilde tartmak isterler. Bir Kova burcunun güvenini kazanmak sandığınızdan daha da zor olabilir.

Kovalar her yeniliğe açık burçlardır. Her türlü müzik türüne uyum sağlayabilirler, her türlü ortama rahatça girip çıkabilirler. Enerjileri keskin ve bazen de tuhaf olabilir. Kendi modlarına göre davranmayı tercih ederler. Özellikle de fizik alanında araştırma yapmayı ve izlemeyi çok severler. Kişisel ilgi onların hoşuna gitse de çok fazla ilgi talep edilmesinden hoşlanmazlar. Karşındaki insanlara genel olarak soğukkanlı yaklaşırlar fakat kısa süre içinde adapte olurlar. Kovalar çok çabuk da sinirlenebilirler, bu özelliğinden hiç hoşlanmazlar. Bir Kova burcu ile kavga etmek istemeyebilirsiniz. Bu burç kendi huylarına gidilmesini isterler, sık kavga etseler de bu durumdan şikayeçidirler.

Kova Burcunun Fiziksel Özellikleri

Vücut Tipi

Uzun boya sahip değillerdir. Orta ve kısa boyludur. Dengeli ve düzgün bir vücuda sahiptir. Genellikle sarışın olurlar. Saçları açık sarıdır.

Yüz Şekli

Yüz şekilleri Kova kadınlarında çok güzeldir. Kendilerine bakmayı çok sevdiklerini için bakımlı bir yüze sahiptirler. Burunları hokka şeklinde ve düzgündür.

Cinsiyete Göre Kova Burcunun Özellikleri

Kova Burcu Kadını

Kova Burcu Kadını

Kova Burcu Kadını – Aşk

Kovaların, özellikle de kova kadınlarının bambaşka bir cazibesi vardır. Kolay bir şekilde dikkat çekebilirler. Yanınızda otururken aklı sizden çok daha uzakta olabilir. Bunun dışında sıcakkanlı ya da duygusal bir sevgili olamazlar diyemeyiz. Gerçek anlamda aşık oldukları zaman gözleri başka kimseyi görmez.

Kova Burcu Kadını – Cinsellik

Cinsellik konusunda kova kadınları çok yaramazdır diyebiliriz. Sıradan seksi tercih etmezler genel olarak. Daha çok sıra dışı mekanlarda cinsellik yaşamayı severler. Başka insanları utandıracak şeyleri yapmayı da severler. Kova kadınının partneri de açık fikirli olmalıdır.

Kova Burcu Kadını – İlişkiler

Kova kadınları ilişki içerisindeyken kişisel alanlarını korumayı seçerler. Onlar için partnerleri önemli olsa da bireysel hayatları da önemlidir. Bağımsızlığına düşkün olan Kovalar, sürekli aynı konumda bir ilişki yaşamaktan hoşlanmazlar. Onlar için iletişim çok önemlidir. Pek çok Kova kadını zekaya önem verdiği için kendilerini sapyoseksüel olarak görürler.

Kova Burcu Kadınının Sevdiği ve Sevmediği Şeyler

Kovalar standart kurallara uymayı sevmezler. Hayatı sınırlarda yaşamak isterler ve her daim çizginin ötesine geçebilirler. Toplumu ilgilendiren konulara oldukça ilgi duyarlar. Eşitlik ve adalet duyguları oldukça yüksektir. Bir kova burcu kadınını çeşitli imza kampanyalarında ya da mitinglerde görebilirsiniz.

Kova Burcu Kadınına Ne Hediye Alınır ?

Bu burcun kadınları genel olarak her türlü şeyi beğenirler. Fakat daha önce görmedikleri bir hediyeyse bundan daha çok zevk alırlar. Onlara zincir mağazalardan alacağınız hediye kartlarını verebilirsiniz ya da çok sıra dışı hediyeler alabilirsiniz. Aynı zamanda nadir bulunan kristallerden de çok hoşlanırlar.

Kova Burcu  Erkeği

Kova Burcu Erkeği  – Aşk

Kova burcu erkekleri genel olarak değişik espri anlayışlarına sahiptir. Bu espri anlayışlarını partnerlerinde de görmek isterler. Bazen kadınları etkilemek için ilgi çekici yollar denerler. Aynı zamanda birden fazla kadın ile flört edebilirler, bağlanmayı pek tercih etmezler. Kova erkeklerini bağlamak zor olduğu gibi bağlandıklarında da koparmak zordur.

Kova Burcu  Erkeği  – Cinsellik

Kovaların cinselliği dışarıdan bakıldığında tahmin bile edilemez. Çok fazla bunaltılmadıkları sürece sekse tutku ile yaklaşırlar. Erotizm kova erkekleri için adeta deneysel bir alandır diyebiliriz. Onlar yatakta oyun oynamayı ya da fantezi canlandırmayı oldukça severler. Kova erkeklerini baştan çıkarmak istiyorsanız seks oyuncaklarını da deneyebilirsiniz.

Kova Burcu  Erkeği  – İlişkiler

Kova burcu erkekleri ilişkilerde hiç de beklemeyeceğiniz bir performans sergiler. Daha çok özgürlükleri ile ön plana çıkan bu erkekler, ilişkide adeta bir ayıcık olurlar. Karşısındakine sadık ve sıcakkanlı yaklaşırlar. Genel olarak sıra dışı insanlar ile ilişki kurmayı seven kova erkekleri, bağlandığı kişiden kolay kolay kopamaz.

Kova Burcu Erkeğinin Sevdiği ve Sevmediği Şeyler

Bu burcun erkekleri genelde çok fazla kişi tarafından anlaşılmayabilir. Genellikle kova erkekleri radikal karar alma konusunda ustadırlar. Çok hızlı ve kararlı bir şekilde düşüncelerini pat pat ortaya dökebilirler. İnsanların da bu düzene uymalarını beklerler. Kendileri gibi düşünmeyen insanlardan ve onlar ile aynı ortamda bulunmaktan pek hoşlanmazlar.

Kova Burcu Erkeğine Ne Hediye Alınır?

 Kovaların ilginç şeyler biriktirmek gibi huyları vardır. Onlara sıra dışı hediyeler alabilirsiniz. Eski zamanlardan kalma eşyalar da oldukça ilgilerini çeker. Bunun dışında günlük hayatta da kullanabilecekleri teknolojik bir alet onların çok hoşuna gidebilir.

Kova Burcu Diğer Burçlar ile Uyumu
Kova Burcunun Burçlarla Uyumu

Kova Burcunun  En İyi Anlaştığı  Burçlar

 • Yay – Kova Uyumu

Her iki burcun da macera sever özelliği vardır. Bu iki burç hem enerjiktir hem de sıra dışı şeylerden keyif alabilirler. Dolayısıyla uyumlu da bir çift olurlar. İkisi de risk almayı sever ve dolu dolu yaşarlar. Topluma ve insanlara saygı duyarlar, sosyal ortamlarda bulunmaktan keyif alırlar. Bu iki burcun birlikteliği uzun süreli ve eğlenceli olabilir.

 • Terazi – Kova Uyumu

Bu iki burç da hava burcu olduğundan çevrelerinde insanların olmasını çok severler ve de aktif yaşamı tercih ederler. Aynı zamanda aralarında entelektüel de bir bağ olacaktır. Kova burçları Terazi burçlarının başkalarını memnun etme özelliğini görmezden geldiği takdirde iyi bir uyum yakalayacaklardır.

 • İkizler – Kova Uyumu

Her iki burç da oldukça eğlence hayatına düşkün burçlardır. Sosyalliği severler, muhabbet etmekten ve fikir alışverişlerinden oldukça çok hoşlanırlar. İlişkileri de bir o kadar ilginç ve büyüleyici olur. Karşılıklı olarak sürekli konuşma ihtiyacı hissederler. Bunun dışında cinsel hayatları oldukça tatmin edici ve tutulu bir haldedir. İki burç da birbirlerini çekici görür ve uzun süreli bir ilişki yaşayacaklardır.

Kova Burcunun  Anlaşamadığı  Burçlar

 • Başak – Kova Uyumu

Hem Başak hem de Kova burcu rasyonel burçlar olsalar da hayata karşı yaklaşımları pek benzerlik göstermez. Başak burçları daha çok detaycı ve titiz insanlar olurken Kovalar daha rahat ve vurdumduymaz kişiliklere sahiptir. Başak burcu evde oturmayı severken Kova dışarıda olmayı ve eğlenmeyi tercih eder. Bu ikili pek anlaşamayabilir.

 • Balık – Kova Uyumu

Genel olarak ilk bakışta uyumlu gibi gözükseler de pek değiller. Balık burcu ilgi çekmeyi seven ve duygusal bir burçtur. Doğal olarak Kovaların ilgisini çekmez. Kova burçları çok fazla ilgi meraklısı insanlardan hoşlanmazlar ve vakit harcamayı sevmezler. Bu ikilinin aşkı pek uzun sürmeyecektir.

 • Akrep – Kova Uyumu

Kovaların bireyselliklerinden ödün vermeme huyları Akrep burçlarını çileden çıkarabilir. Akreplerin bunalımlı halleri, kıskançlıkları ve sahiplenme özellikleri de Kovayı delirtir, kısıtlanmış hissettirir. Aynı zamanda bir çift olarak sosyal yaşamlarının ne ölçüde olmasının da kararını veremezler. Akrepler, Kovalara göre daha içe kapanık burçlardır. Bu ikilinin ilişkisi için genellikle olumlu bir yorum yapılamaz.

Belirsizler

 • Kova – Kova Uyumu

Aslında Kova ve Kova birlikteliği mükemmel bir ilişki olabilir. Çünkü her iki burç da kabullenici, yenilikçi ve sosyal yaşamı seven burçlardır. Cinsel yaşamları tatmin eder, sosyallikleri bol olur. Bununla birlikte her ikisi de özgürlükçüdür ve zaman zaman sıkıntı yaşayabilirler. Birer çift olarak aidiyet hissini yakalayamazlar ve sorunlar ortaya çıkabilir. Kova ve Kova ilişkileri genel olarak belirsiz ilişkilerdir.

 • Aslan – Kova Uyumu

Kovaların yenilikçi düşünceleri ve doğallığı, Aslan burçlarını büyüler. Aynı zamanda da Aslan burçlarının entelektüel seviyesi Kova burçlarını etkiler. Fakat Kova burçları Aslanların ilgilerini karşılayamaz hale gelebilirler. Aslan burçları çok fazla ilgi bekler ve Kovalar da bu ilgiyi sevmezler. Birbirlerinin ihtiyaçlarını giderebildikleri takdirde uyumlu bir çift olabilirler.

Kova Burcuna Uygun Meslekler

Kova burç insanları hayal güçleri zengin olan insanlardır. Dolayısıyla hayal gücü ve metafizik gerektiren işlerde başarılı olabilirler. Bunun dışında akıldırlar ve zeka seviyeleri genel olarak yüksektir. Kova burçları için en uygun meslekler arasında; uzay bilimci veya mühendisi, astronot, pilot, elektrikçi, mucit, yönetmen gibi meslekleri sayabiliriz. Bu tarz meslekler ile uğraşan Kova burçları daha mutlu bireyler olacaktır.

Kova Burcu Ünlüler
 • Michael Jordan
 • Oprah Winfrey
 • Alicia Keys
 • Ellen DeGeneres
 • Jennifer Aniston
 • Bob Marley
 • Abraham Lincoln
 • Charles Dickens
 • Justin Timberlake
 • Shakira
 • John Travolta

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
ozge

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend