Kokulu Dumandan Parfüme

3 dakika


Parfüm Latincede kokulu duman anlamına gelmekte olan perfumum kelimesinden gelmiştir. Günümüzden yaklaşık beş bin sene önce mısırlılar güneş tanrıları Ra için güneşin doğduğu andan battığı ana kadar kokulu otlar yakardı. Ölüleriyse kokulu yağlar kullanarak mumyalarlar ve mezarlarına parfümlerin şişelerini, kokulu kremleri koyarlardı. Yapılan kazılarda Mısır Firavunu Tutankhamon’un mezarından krem ve parfüm şişeleri çıkarılmıştı. Mısırlılar günlük yaşamlarında ise kokulu yağlar, pomatlar kullanırdı. İçlerinde en çok tercih ettikleri kyphi isminde bir kokulu yağdı, Kyphinin içinde şarap bal pirinç mersin çiçeği, katırtırnağı ve ardıç özleri bulunmaktaydı. Nefertiti yasemin banyosu yapardı, sonrasında vücuduna sandal ağacı, amber kokuları sürerdi.

Çağdaş niteliklere sahip olan ve bilinen ilk parfüm 14. Yüzyılda 1370 yılında yapılmıştır ve güzelliği ile Macar kraliçesine atfedilmiştir. Biberiye yağı, esans ile alkol karışımından elde edilen, lavanta yağı ve zenginleştirilmiş bu karışıma özel bir isim verilmiştir: Macar Suyu.

16. yüzyılda cam sanatındaki ilerleme ile birlikte parfümün gelişme süreci hızlandı. O senelerde parfüm en çok Fransa’da kullanılmaktaydı. Parfümün vücuda sürülmesi hastalığa neden olabileceği düşünülürdü. Parfüm sadece pis kokuları engellemek için kullanılmaktaydı. Bundan dolayı giysiler, eldivenler, mendiller, mücevherlere pile parfüm sürülürdü.

17. ve 18. Yüzyıllarda, parfümün endüstrisi oldukça ilerledi. Özellikle Fransa’nın Grasse bölgesi parfümün kalbi haline geldi. 20. Yüzyılda parfümler muhteşem şişeleri ile birlikte sanat eseri haline geldi. Artık parfümler vücut kokularını bastırmak için değil, kişinin imzası haline gelmişti ve insanın vazgeçilmez bir parçası olmuştu.

  • Bazen bir koku bile insana bir şey anımsatabilir bundandır ki koku hafızası en güçlü hafızadır.
  • Parfümlerin en kalıcı olduğu bölgeler iki göğüs arası, şakaklar, kol içleridir. Bu bölgeler damarların tene en yakın olduğu bölgelerdir ve daha da sıcaklar. Koku bu bölgelere hapsolur.
  • Aydınlık, nemli ve sıcak ortamlar parfümlerin ömrünü azaltır. En iyisi serin ve karanlık olan yerlerde yani; çekmece, dolap, buzdolabı vs. saklamak.
  • Bir parfümdeki alkol oranı ne kadar fazla ise kalıcılığı da o kadar fazladır. Bir parfümün etkisi dört saat sonra yavaş yavaş kaybolmaya başlar.
  • Kahve kokusu koku nötrleyicidir. Bundan dolayı parfüm dükkanlarında parfümleri koklatmadan önce kahve koklatılır.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend