Koç Burcunun Olumlu ve Olumsuz Özellikleri

10 dakika


Zodyak’a ait 12 burçtan ilkidir. Koç burcunun dönencesi 20 Mart ve 19 Nisam tarihleri arasına denk gelir. Yıldız haritamızda gezegeniniz olmasa bile yıl boyu çeşitli gezegenler Koç burcunu ziyaret ederek burcun ateş enerjisini uyandırır.

Koç Burcu Özellikleri(21 Mart-20 Nisan)

 • Sembolü: Koç
 • Elementi: Ateş
 • Yönetici Gezegeni: Mars
 • Niteliği: Kardinal
 • Rengi: Kırmızı ve Kahverengi
 • Günü: Salı
 • Uğurlu Taşları: Zirkon, Yakut, Turmalin, Lal
 • Vücutta Tekabül Ettiği Yer: Yüz
 • Olumlu Özellikleri: Ailesine düşkün, çalışkan, sadık, dürüst, cesur, enerjik
 • Olumsuz Özellikleri: Kindar, affetmez, soğuk, umutsuz, burnu havada, kibirli
 • Nefret Ettiği Şeyler: Dikkatsizlik sonucu hatalar yapmak, bağırmak, hareketsizlik
 • Gizli Tutkuları: Bir numara olmak
 • Güçlü Yanları: Otokontrole sahip, iyi yönetici, sorumluluk sahibi olması, cesur
 • Zayıf Yanları: Bağışlamaz, çok bilmiş, küçümseyici olması, sabırsız, saldırgan

Koç Burcu Kişisel Özellikleri

Burçlar üç farklı şekilde kategoriye ayrılır. Kardinal, sabit ve değişkendir. Koç burcu baharı, yengeç yazı, terazi sonbaharı, Oğlak ise kışı başlatır. Bu burçlar kendilerine özgün bir yapıya sahiptir. Öncü olmayı severler. Organizasyonlarda, partilerde liderlik rolünü üstlenirler.

Zodyak ilk burcu olan Koç, her zaman enerjik ve hareketli olabilir. Çalışma ortamlarında olsun, arkadaş ortamlarında olsun hız, hareket ve rekabet içerisinde bulunurlar. Her şeyde birinci olmak isterler. Mars’ın ateş elementine sahip olmaları nedeni ile aktif rol alırlar. Güneş ise Koç burcuna organizasyon yeteneğini verir. Öğleden sonraya kalmış bir işi bile bulunmaz. Amaçları için mücadele ederler ve takım çalışmasında etkin rol alırlar.

Koç burcu ise ateş elementine bağlıdır. ateş elementine ait toplamda üç burç bulunur. Diğerleri Boğa ve Başak burcudur. Koç burcu sonuncu toprak burcu olduğundan dolayı diğer burçların kurduğu sağlam temeller üzerindeki binayı yönetir. Zodyak’ın meşhur stratejistlerindendir. En az bir 5 yıllık planları bulunur. Gezegen döngüsü içindeyken hedeflerimizi gerçekleştirmeye ve hayallerimizi başarmaya daha istekli oluruz.  Hareketi çok severler. Mars’ın etkisinde ateş elementine sahiptirler.

Koç burçları hem maddiyata önem verirler hem de bu dünyada yaşama önem verirler.  Ancak toprak elementine sahip olduğu için katı bir davranış sergilerler bu yüzden ilişkilerde objektif bakamazlar. Kendi fikirleriyle çatışan fikirleri kabul etmezler ve kendi değerlerini başkalarına kabul ettirmeye çalışabilirler.  Düşünmeden hareket etmek onların doğasında bulunur.

Koç burcunun sahip olduğu yönetici gezegen Mars’tır. Psikolojik baskının da gezegeni olan Mars, burcun sert ve yıkıcı tavırlarına sebep olabilir. Koç burcunun sert görünümünün altında açığa çıkan sıralarla şaşıracaksınız. Mars etkisinde olan insanlar genellikle otoriter ve sorumluluk sahibi insanlardır ancak aynı zamanda mesafeli ve soğuk olabilirler.  Zaman zaman geçmişe dönüp acımasız davranabilirler.

Koç burcu insan vücudunda başı yönetir ve başı dik yürürler. Cesur yapıya sahiptirler ve risk almaktan asla korkmazlar. Hangi yaşa gelirlerse gelsinler asla ruhları yaşlanmaz.

Koç burcunun enerjisi inatçı ve kararlıdır. Zihnimizi finale odaklamamıza yardımcı olur. Bitişe doğru giderken karşımıza pek çok şey çıkabilir bu yüzden Koç’un yıkıcı ve kararlı enerjisine ihtiyaç duyabiliriz. Koç burcu için az kullanılan yollardan gitmek mümkün değildir. Bunun yerine finale en yakın ve en basit kullanacaktır.

Koç Burcu Fiziksel Özellikleri

Vücut Tipi

Orta boylu ya da uzundurlar. Genellikle boyunları uzun olur. Bacakları ve kolları oldukça güçlüdür.

Yüz Şekli

Uzun ve kemikli bir yüz yapısına sahiptirler. Gözleri sıcak bakar. Ciltleri oldukça sağlıklı görünür. Genellikle esmer ve kıvırcık saçlı olurlar.

Cinsiyete Göre Koç Burcunun Özellikleri

Koç Burcu Kadını

Koç Burcu Kadını

Koç Burcu Kadını – Aşk

Koç burcuna sahip kadınlar  karşısındakiyle kişiyle hemen bağ kurarlar. Onunla birlikte ilk buluşmada bile yaşlanınca nasıl olacaklarını hayal eder. Ciddiyetsizlikten hoşlanmazlar. Koç kadını ile ilişki kurmak genellikle kafa karıştırıcıdır. Çünkü uzun zamandır yakınında bulunan kişilere aşık olma ihtimali epey yüksektir. İlk görüşte aşka kapılsalar da bunu fark edemezler. Aşık olduğunu anlaması zaman alabilir. Aşık olduğunda dünyanın en çekici kadını olarak görünebilir. Cinsel cazibesini belli etmek için elinden geleni yapmaya özen gösterirler.

Koç Burcu Kadını – Cinsellik

Koç burcu kadını cinsel konuda doyumsuzdur. Gün içinde otoritenin kendinde olmasından hoşlansa da, zaman zaman kendini size bırakabilir. Genel olarak cinsel hayatta dominant rolünü üstlenir. Libidosu oldukça yüksektir. Cinsel hayatı iyi olmayan bir evlilik asla yapmazlar.

Koç Burcu Kadını – İlişkiler

Kısmeti oldukça açık olan Koç burçları, doğrudan ilgiden hoşlanırlar. Sizin direkt olarak ona açılmanızı bekliyor olabilir. Ancak bu sayede onun hislerini öğrenebilirsiniz. Aksi takdirde sizin ilgi çekmeye çalışan tavırlarınızı fark etmeyecektir. Özgürlüğüne düşkündür. Size aşıksa sadakat gösterir. Aşık değilse ilişkiniz oldukça gürültülü olabilir.

Koç Burcu Kadınının Sevdiği ve Sevmediği Şeyler

Genellikle dört dörtlük bir yapıya sahip olan Koç kadını, etrafındaki her şeyin de mükemmel olmasını ister.  Ani plan değişiklerinden hoşlanmaz. Yapılan diğer plan daha iyi olsa bile onu bu şekilde kendinizden soğutabilirsiniz. İnatçı ve sabırsız olabilirler. En büyük kusurları is başkalarının işine karışmalarıdır.

Koç Burcu Kadınına Ne Hediye Alınır?

Koç burçları sade şeylerden hoşlanırlar. Giydiği her şeyi açık ve rahatsız edici olmayan bir şekilde gösteririler. Bu sayede çekiciliğini artırmak isterler. Mücevher almak onlar için iyi bir seçenek olmayabilir. Ya çok severler, ya da hiç sevmezler. Mütevazi bir hediye almak onları mutlu edecektir.

Koç Burcu Erkeği

Koç Burcu Erkeği – Aşk

Koç burcu erkeği size aşık olursa anlayabilirsiniz. Çünkü aşık olduklarında iki tür davranış gösterirler. İlki aşkı için kalıp savaşırlar, ikincisi ise kendi duygularını anlamakta zorluk çeken aciz bir insana dönüşür. Bu d onu mesafeli ve öfkeli yapabilir. Ne hissettiğini hiçbir şekilde anlatamaz ve konuşamaz.

Koç Burcu Erkeği – Cinsellik

Koç burcu erkekleri cinselliklerine güvenleri tamdır. İlk adımı atmaktan çekinmez ve bedenine güvenir. Partnerinin onun vücudunu beğenmesinden hoşlanır. Tek kötü yanı ise oldukça sabırsız olmasıdır.

Koç Burcu Erkeği – İlişkiler

Sevgilileriyle iletişim kurarken ve ilgi gösterirken oldukça zorlanırlar. Her şeyi tek başlarına yapmaktan hoşlanırlar. Onların liderliğine ayak uyduracak bir sevgili bulmada da zorlanırlar. Koç erkeği ilse saplıklı bir ilişki düşünüyorsanız, maddi ve manevi bağımsız durumda olmanız gerekmektedir.

Koç Burcu Erkeğinin Sevdiği ve Sevmediği Şeyler

Koç burcu erkeleri özgüvenli, çekici ve güçlüdür. Yeni ve macera dolu şeylere direkt olarak atılırlar. İlk adımı atmaktan asla çekinmezler. Kendinden başka kimseyi düşünmezler. Her ilişkide kendi üstünlüğünü ispat ettirmeye çalışır. İlişkiden daha çok savaş gösterisi yapabilirler.

Koç Burcu Erkeğine Ne Hediye Alınır?

Kırmızı ve kesin renklere sahip şeyleri severler. Hediye olarak onlara İsviçre çakısı ya da alet seti alabilirsiniz. Erkeksi hediyeler onların daha çok hoşuna gider. Alacağınız hediye üzerinde çok düşünmenize gerek yoktur. Zaten o da size hediye alırken çok düşünmeyecektir.

Koç Burcunun Diğer Burçlar ile Uyumu
Koç Burcunun Burçlarla Uyumu

Koç Burcunun İyi Anlaştığı Burçlar

 • İkizler- Koç Uyumu

Koç ve İkizler ilişkisi heyecanlı ve hareketli olacaktır. Bu iki burç birbirini keşfetmeyi ve bilgiye olan açlıklarını gidermeyi çok seveceklerdir. Cinsel açıdan ise Koç burcu dominant olurken, İkizler burcu da yenilikçi yönünü göstererek uyum yakalayacaklardır.

 • Yay – Koç Uyumu

Yay burcu Koç burcunun doğal zevklerine hitap eder. İkisi ilişkide hareketli ve enerjik olur. Her iki burçta sosyal olmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi severler. Bu nedenle ilişkileri de eğlenceli ve macera dolu olacaktır. Ayrıca ten uyumları da oldukça yüksek olacaktır. Aralarındaki bu ten uyumu, ilişkilerine olumlu olarak yansıyacaktır.

 • Aslan – Koç Uyumu

İkisi de liderlik vasıflarını dengeleyebilirlerse birlikte çok güzel bir yaşam sürebilirler. İlişkileri oldukça hareketli ve eğlenceli olur. Ayrıca cinsel açıdan da uyumludurlar ve ilginç bir cinsel hayata sahip olurlar.

Koç Burcunu Anlaşamadığı Burçlar

 • Başak – Koç Uyumu

Koç burcunun sahip olduğu liderlik vasfı, Başak burcunun her konuda olan titizliği ile çatışır. Cinsel hayatları da birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden anlaşamazlar. Başak burcunun cinsel hayatında aktif olabilmesi için zamana ve sabra ihtiyaç duyulur. Ancak Koç burcu oldukça sabırsızdır.

 • Oğlak –Koç Uyumu

Doğuştan lider olan bu iki burç genellikle para konusunda çatışırlar. Koç burcu müsrif bir tavır sergileyerek paraları harcarken, Oğlak burcu daha tutumlu davranır. Ayrıca Koç yenilikleri ve çeşitliliği severken, tam tersi Oğlak burcu da gelenekselliği sever. Bu yüzden anlaşamazlar.

 • Boğa – Koç Uyumu

Boğa ve Koç burçlarını birbirinden çok farklı şekilde hayata yaklaşırla. Koç sürekli koşturmaca içinde ve enerjiktir. Onun tam aksine Boğa burcu da oldukça yavaştır. Koç burcu macera dolu şeyleri ve yenilikleri severken, Boğa evde kalmayı tercih eder. Boğa nasıl daha çok para kazanırımın yollarını ararken- Koç elinde olanı da harcar. Bir beraberlik olsa da bu oldukça kısa sürecektir.

Belirsizler

 • Koç – Koç

İki Koç burcu bir araya gelirse iyi bir birliktelik oluşturabilirler. Ancak olukça korkutucu bir ilişkiye de sahip olabilirler.  İlişkide ikisi de liderlik yapmak isterler. Bu yüzden çatışabilirler. İki tarafta ilişkide kontrollü davranmayı öğrenebilirlerse uzun süreli bir birliktelik yaşayabilirler.

 • Terazi – Koç

Bu iki burç ilişkinin başlarında birbirlerine uygun olduklarını ve aralarında güçlü bir bağ olduğunu düşünürler. Her iki burcunda cinsellikleri güçlü olduğu için birbirlerini cazip bulabilirler. Eğer Koç burcu ilerleyen zamanlarda Terazi’den çok fazla şey talep ederse, özgürlüğüne düşkün birisi olarak başkalarına doğru kaymaya başlayacaktır. Arlarında fiziksel bir ilişki devam ettirebilseler de duygusal bir bağ kurmaları oldukça zordur.

Koç Burcuna Uygun Meslekler

Koç burcu parlak fikirler üretmeyi ve liderlik yapmayı sever. Zodyak’ta bulunan burçlar arasında en rekabetçi olanıdır. Aynı zamanda ilk burcudur ve yaptıkları her işte birinci olmak isterler. Zorluklara karşı savaşmaktan zevk alırlar. Liderin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptirler. Onlar için en uygun meslekler şovmen, antrenör, kasap, marangoz, cerrah, mühendis, satışçı, matematikçi, dişçi olmak olabilir.

Koç Burcu Ünlüler
 • Emma Watson
 • Leonardo da Vinci
 • Kristen Stewart
 • Elton John
 • Lady Gaga
 • Victoria Beckham
 • Ronaldinho
 • Mariah Carey

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
1
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
ozge

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend