Koalalar Hakkında Bunları Daha Önce Duymadınız

3 dakika


Şüphesiz herkes koalaların sevimliliklerini, tembelliklerini ve ağaçlara sarılı yaşamlarıyla tanıyordur. Hatta son zamanlarda viral bile olan, arkadaşları onu ağaçtan attığı için ağlayan koalayı da es geçmemek lazım.

Yaşam Alanları Yalnızca Orman

Yaşam alanları Avustralya ormanlarıdır. İnsanları çok sevmiyorlar ve yaşam alanlarından da oldukça memnundurlar. Onları evcilleştirmek oldukça zordur. Yaşam alanlarından alarak hayvanat bahçelerine atmak onlara acı vermektedir. Yumuşak tüylü kürkleri için önceden insanlar koalaları avlarlardı. Oldukça hareketsiz ve tembel oldukları için avlanmaları da oldukça kolaydı. Bu durumda insanları sevmemeleri düşünülüyor.

Keseli Hayvan Grubundadırlar

Kangurular gibi keselidirler. Onlar ile ilgili diğer bir ilginç bilgi ise hamilelik süreçleridir. Çok kısa süren hamilelik geçiren koalalar, yalnızca 35 gün yavrularını karınlarında taşımaktadırlar. 3 ila 5 cm doğan yavrular annelerinin keselerine girerek gelişmeye devam ediyorlar. Kese yaşantıları ise 6 ay sürmektedir. Ancak bitmiyor ve bu defa da annelerinin sırtında yaşamlarına devam ediyorlar. 2-3 yıl süren sırt taşıma macerası da burada sonlanıyor.

En Çok Sevdikleri Şey Uyku

Anne koalalar yavrularına baktıkları zaman diliminde dahi uykularından ödün vermemekteler. Yaklaşık günde 18 saat kadar uyuyan koalaların uykuları vazgeçilmezlerin arasındadır.

Tek Besin Kaynağı

Yalnızca okaliptüs yaprakları ile beslenirler. Birçok hayvan gibi insanlar için de son derecede zehirli olan bu yaprakları sindirebilen özel bakterileri bulunmaktadır. Evrimsel süreçlerinde bu bakteriler ile koalalar bir ilişki içerisindeler. Yaşam alanları ise elbette okaliptüs ağaçlarıdır. Oldukça tembel hayvan oldukları için tüm hayatları bu ağaçlarda geçmektedir. Su içmeye bile vakit ayırmadığı zamanlar olmaktadır. Günde sadece 4 dakika hareket edebilecek enerji kapasitelerine sahiptirler. Bundan dolayı ağaçtan damlayan suları içiyorlar. Damlamadığı zamanda ise asla su içmek için uğraşmıyorlar.

Neden Hareketsiz Duruyorlar

Koalalar neden bu kadar az hareket edip, bu kadar çok uyuyorlar? Bunun sebebi okaliptüs yapraklarıdır. Yalnızca okaliptüs yaprakları ile beslendikleri için onlara gerekli olan enerjiyi sağlayamıyor ve vücutları hep bitkin durumda kalıyor. Ormanda yaşamaları, bol oksijen de uykularına sebebiyet veren durumlardan biridir. Ancak en büyük sebebi yeterli besin almadıklarıdır.

İnsanlardan Nefret Ediyorlar

Sevimli canlılar oldukça saldırganlardır. Grupların içerisindeki kavgalar oldukça sakin görünüyor ancak köpekler ve insanlar konusunda oldukça agresiflerdir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend